Politycy "Złotej Jutrzenki" pod sąd. Stracili immunitety

Świat


Grecki parlament zagłosował za uchyleniem immunitetu sześciu deputowanym ze skrajnie prawicowej Złotej Jutrzenki. Toczy się w stosunku do nich dochodzenie wszczęte po zabójstwie antyfaszystowskiego działacza i znanego rapera Pawlosa Fyssasa.

Mężczyzna zginął zasztyletowany przez zdeklarowanego sympatyka partii Złota Jutrzenka, której wielu członków aresztowano pod zarzutem przynależności do ugrupowania przestępczego.

Decyzję o uchyleniu immunitetu deputowani greckiego parlamentu podjęli niemal jednomyślnie, a członkowie Złotej Jutrzenki wyszli z sali przed głosowaniem.

Zagrożenie ze skrajnej prawicy

Przywódca Złotej Jutrzenki Nikolaos Michaloliakos, pięciu deputowanych i dziesiątki członków tej partii aresztowano 28 września pod zarzutem przynależności do przestępczego ugrupowania. Była to reakcja na serię ataków na imigrantów oraz na zamordowanie walczącego z rasizmem rapera.

Michaloliakosa i dwóch deputowanych zatrzymano w areszcie do czasu procesu, trzech innych deputowanych zwolniono, zabraniając im jednak opuszczania Grecji.

Złota Jutrzenka zdobyła w zeszłorocznych wyborach 18 miejsc w 300-osobowym parlamencie Grecji. Obecnie partia ta twierdzi, że jest ofiarą umotywowanego politycznie polowania na czarownice, prowadzonego przez rząd.

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP