Tajemniczy rejs irańskich okrętów. "Wyzwanie dla amerykańskiej obecności"

Autor:
pqv//now
Źródło:
PAP

Zdaniem dziennikarzy "Politico" amerykańskie służby bezpieczeństwa narodowego monitorują dwa irańskie okręty wojenne, których ostatecznym celem może być Wenezuela. Płyną one na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża Afryki. O tajemniczym rejsie irańskiej fregaty oraz byłego tankowca Makran przekształconego w pływającą bazę postojową informuje "Politico".

"Politico" zwraca uwagę, że byłoby to prowokacyjnym posunięciem w napiętym momencie w stosunkach USA-Iran.

Oba kraje stoją w obliczu sankcji USA

Według portalu urzędnicy amerykańscy nie znają na pewno miejsca przeznaczenia jednostek. Sądzą, że mogą one zmierzać do Wenezueli.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO>>>

Irańskie okręty (zdjęcie ilustracyjne)Wikipedia | U.S. military or Department of Defense

"Oba kraje stojące w obliczu surowych sankcji USA rozwinęły bliższe więzi w ciągu ostatnich kilku lat. Współpraca obejmuje transport benzyny do wspólnych projektów dotyczących fabryk samochodów i cementu - wyjaśnia "Politico", dodając, że przed przyjęciem okrętu przestrzegali prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro jego współpracownicy. Nie znana jest jednak jego reakcja.

O misji, której cel może się zmienić, wiedzą też mający dostęp do poufnych informacji ustawodawcy na Kapitolu.

"Obecność irańskich okrętów wojennych na amerykańskim podwórku stanowiłaby wyzwanie dla amerykańskiej obecności w regionie - i prawdopodobnie zaogniłaby debatę w Waszyngtonie w sprawie zapowiedzi prezydenta Joe Bidena o ponownym rozpoczęciu negocjacji z Teheranem" - zauważył portal.

Żadna ze stron nie komentuje

Według irańskich mediów Makran ma 230 metrów długości. Został oddany do użytku w tym roku, może służyć jako platforma dla wojny elektronicznej oraz misji operacji specjalnych. Władze w Teheranie wskazują też na wyposażenie okrętu w rakiety i jego nowoczesne uzbrojenie. Może przewozić sześć do siedmiu helikopterów, a także drony.

Jak akcentuje "Politico", zarówno rzecznik wenezuelskiego MSZ, jak też irańskiej misji przy ONZ odmówili komentarza. Podobnie zresztą jak rzecznicy Białego Domu i Pentagonu.

Zdaniem portalu misja Iranu jest szczególnie niefortunna dla tych, którzy mają nadzieję na zmniejszenie napięć między Waszyngtonem a Teheranem.

"Kolejne rządy w Teheranie i Caracas mają w zwyczaju przeciwstawiać się Stanom Zjednoczonym, z którymi każdy kraj ma skomplikowaną historię. Wenezuelski rząd był jednym z pierwszych, który uznał Republikę Islamską po obaleniu w 1979 roku szacha, sojusznika USA na Bliskim Wschodzie" - przypomina portal.

Akcentuje też, że Teheran regularnie sprzeciwia się obecności amerykańskich okrętów wojennych w rejonie Zatoki Perskiej. Już wcześniej groził podobną demonstracją siły na amerykańskim podwórku, ale nigdy tego nie uczynił.

Autor:pqv//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | U.S. military or Department of Defense

Pozostałe wiadomości