Świat

Tuzin osób, które "(prawdopodobnie) zrujnują 2017 rok". Wśród nich Kaczyński

Świat

Jarosław Kaczyński
tvn24Jarosław Kaczyński znalazł się w rankingu przygotowanym przez Politico Europe

"To prawdopodobnie najbardziej wpływowy antyeuropejski polityk w UE - pisze o Jarosławie Kaczyńskim portal Politico Europe, umieszczając prezesa PiS wśród "12 osób, które prawdopodobnie zrujnują 2017 rok".

We wstępie do rankingu, który opublikowano w poniedziałek na portalu Politico Europe, dziennikarz Tunku Varadarajan zwraca uwagę na to, że 2016 r. dostarczył Europejczykom wielu powodów do niepokoju. W jego ocenie nie ma jednak przesłanek, by sądzić, że 2017 r. będzie dużo lepszy.

W rankingu nie uwzględniono "najbardziej oczywistych czarnych charakterów", takich jak prezydent Rosji Władimir Putina, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, prezydent elekt Donald Trump czy liderka Frontu Narodowego Marine Le Pen. "Możemy uznać za pewnik, że uczynią nas nieszczęśliwymi w 2017 r., najpewniej przy wielu okazjach" - czytamy. Zamiast tego Varadarajan prezentuje w alfabetycznej kolejności mniej oczywistych "szkodników", co do których "najlepsze, czego możemy sobie życzyć, to by mieli względnie cichy rok".

Kto w rankingu?

W rankingu znaleźli się: wydawcy brytyjskich tabloidów, szefowie chińskiej ligi piłki nożnej, nominowany przez Donalda Trumpa na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn, założyciel włoskiego Ruchu Pięciu Gwiazd Beppe Grillo, przewodniczący parlamentu Katalonii Carles Puigdemont, Willbur Ross, którego Donlad Trump nominował na sekretarza ds. handlu, rosyjscy hakerzy, były prezydent Francji Nicolas Sarkozy, szef gabinetu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, Martin Selmayr, europejska komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager i przywódca holenderskiej Partii Wolności Geert Wilders.

W tym gronie znalazł się także prezes PiS Jarosław Kaczyński, o którym Politico Europe pisze, że jest "prawdopodobnie najbardziej wpływowym antyeuropejskim politykiem w UE". "Atakował koszmarną brukselską biurokrację i zinstytucjonalizowane podkopywanie suwerennych państw" - pisze Varadarajan, który ocenia, że to opinie, z których "Nigel Farage mógłby być dumny".

Dziennikarz przypomina, że były polski premier został niedawno nazwany przez Lecha Wałęsę "niebezpiecznym i nieodpowiedzialnym". W ocenie Varadarajana słowa te brzmią trafnie, "nawet biorąc pod uwagę dziwactwa Wałęsy".

"Kaczyński rozrywa Polskę, podkopując praworządność oraz wolność prasy i może zdestabilizować dobrze zestrojone porozumienia dotyczące podziału władzy w Brukseli, jeśli rozpocznie kampanię przeciwko przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi" - zauważa.

"Polska była złotym dzieckiem wśród nowych krajów członkowskich UE. Dzięki Kaczyńskiemu staje się nowym przypadkiem beznadziejnym" - pisze Varadarajan.

Autor: kg//rzw / Źródło: Politico Europe