Haszysz na statku rybackim, kokaina w kontenerze z bananami

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP
Niekonwencjonalne próby przemytu narkotyków do więzienia
Niekonwencjonalne próby przemytu narkotyków do więzieniaZakład Karny w Nysie/mjr Henryk Hoc, chor. Mateusz Mroczka
wideo 2/2
Zakład Karny w Nysie/mjr Henryk Hoc, chor. Mateusz MroczkaNiekonwencjonalne próby przemytu narkotyków do więzienia

Portugalska policja we współpracy z marynarką wojenną i siłami powietrznymi tego kraju przejęły w sobotę na pełnym morzu ponad tonę haszyszu przemycanego przez statek rybacki. Dzień wcześniej w Holandii celnicy udaremnili przemyt 700 kilogramów kokainy o wartości ponad 52 milionów euro. Przestępcy ukryli narkotyki w kontenerze z bananami na statku, który przypłynął w piątek z Kolumbii do portu w Rotterdamie.

Jak poinformowała w komunikacie komenda główna policji w Lizbonie, do przejęcia narkotyków doszło około 90 kilometrów na południe od Algarve, popularnego wśród turystów regionu Portugalii. Śledczy sprawdzają, czy zatrzymany podczas szmuglowania narkotyków kapitan statku rybackiego należy do organizacji przestępczych działających na portugalskim wybrzeżu. 35-letni mężczyzna, któremu postawiono już zarzuty przemytu substancji psychoaktywnych, jest obywatelem Portugalii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Według biura prasowego policji podczas akcji przejęcia narkotyków kapitan jednostki próbował wyrzucić do morza część ładunku haszyszu. W sumie na jego statku zarekwirowano ponad 30 paczek z narkotykami.

"Akcja przejęcia narkotyków została przeprowadzona na wodach międzynarodowych w ramach bliskiej współpracy policji morskiej, marynarki wojennej i sił powietrznych" - poinformowała portugalska policja.

Kokaina w kontenerze z bananami

Dzień wcześniej, w piątek, do podobnej akcji doszło w Holandii. Holenderscy celnicy udaremnili w porcie w Rotterdamie przemyt 700 kilogramów kokainy o wartości ponad 52 milionów euro. Przestępcy ukryli narkotyki w kontenerze z bananami na statku, który przypłynął w piątek z Kolumbii do Niderlandów - podały miejscowe media

Port w RotterdamieShutterstock

W ubiegłym tygodniu w tym samym porcie przechwycono transport 220 kilogramów kokainy. Była ona ukryta w czterech sportowych torbach w morskiej szafce z boku tankowca, który przypłynął z Brazylii.

Holandia jest głównym punktem przerzutowym dla handlarzy kokainą w Europie. Przechwytywana ilość tego narkotyku rośnie z każdym rokiem. Jak informuje dziennik "NRC", w 2020 roku w rotterdamskim porcie została przechwycona przez policjantów i celników rekordowa ilość kokainy - 40,9 tony. Dla porównania w 2014 roku było to ok. 7,5 tony.

Autor:momo/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości