Świat

Norweska policja bada strzelaninę w meczecie jako akt terroryzmu

Świat

PAP/EPA/TERJE PEDERSENPolicja: Strzelanina w meczecie badana jako akt terroryzmu

Norweska policja poinformowała, że sobotnia strzelanina w meczecie na przedmieściach Oslo jest badana jako prawdopodobny akt terrorystyczny. - Podejrzany był ksenofobem, chciał siać terror - powiedział na konferencji prasowej zastępca szefa stołecznej policji Rune Skjold.

- Badamy ją jako próbę przeprowadzenia aktu terrorystycznego - powiedział na konferencji prasowej zastępca szefa stołecznej policji Rune Skjold.

Strzelanina w meczecie

W strzelaninie w centrum islamskim al-Nur w Baerum na przedmieściach Oslo jedna osoba została ranna, sprawca został zatrzymany. Ostrzelał on z broni palnej okna oraz drzwi muzułmańskiej świątyni, po czym wdarł się do jej środka. Został obezwładniony przez ludzi zgromadzonych w meczecie, a następnie zatrzymany przez policję.

Według przedstawiciela meczetu Irfana Mushtaqa, sprawcą był "biały mężczyzna w hełmie i mundurze".

Lokalna policja twierdzi, że domniemanym sprawcą sobotniej strzelaniny w meczecie jest młody, etniczny Norweg, który mieszka w pobliżu meczetu. Jest on znany służbom ze swojej działalności na skrajnie prawicowych forach internetowych.

W mieszkaniu domniemanego sprawcy znaleziono ciało kobiety

Norweska telewizja TV2 podała, że Norweg miał tuż przed atakiem wyrazić w mediach społecznościowych uznanie dla ataków terrorystycznych na meczety w Christchurch w Nowej Zelandii, do jakich doszło w marcu tego roku. Zginęło wówczas ponad 50 osób.

W sobotę wieczorem policja poinformowała, że w mieszkaniu domniemanego sprawcy znaleziono ciało kobiety powiązanej z nim rodzinnie. Jest on podejrzany o jej zabicie.

Autor: mjz/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/TERJE PEDERSEN