Świat

Poland for Chicago

Świat

Aktualizacja:
W Nowym Jorku i Chicago Lech Kaczyński spotka się też z Polonią.

Prezydent leci do USA. Lech Kaczyński w ciągu czterech dni weźmie udział w 62. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także w poświęconym zmianom klimatycznym spotkaniu światowych przywódców. W Nowym Jorku i Chicago Lech Kaczyński spotka się też z Polonią.

W poniedziałek w siedzibie ONZ w Nowym Jorku spotka się około 80 światowych przywódców, by dyskutować o sposobach zapobiegania zmianom klimatu. Będzie to największe z dotychczasowych spotkań na takim szczeblu, poświęcone problemowi klimatu. - To jedno z większych wyzwań, przed jakimi stoi w tej chwili społeczność międzynarodowa - podkreślił dyrektor Biura Spraw Zagranicznych w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik w poprzedzającej wizytę rozmowie z dziennikarzami. - Spotkanie wysokiego szczebla, czyli spotkanie głów państw i rządów będzie miało na celu omówienie wszystkich kwestii związanych ze zmianami klimatycznymi. Będziemy przede wszystkim mówili o tym, co możemy razem lepiej zrobić, jakie wyzwania przed nami stoją - mówił Handzlik.

Podczas spotkania mają zostać przygotowane dla sekretarza generalnego i wszystkich członków ONZ rekomendacje, jak najlepiej odpowiedzieć na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi. Polska jest jednym z czterech krajów zaproszonych przez sekretarza generalnego do przygotowania raportu w tej sprawie (pozostałe kraje to Kenia, Dania i Indonezja).

W Nowym Jorku prezydent odbędzie też kilka spotkań bilateralnych: z prezydentem Islamskiej Republiki Afganistanu Hamidem Karzajem, prezydent Chile Michelle Bachelet (w poniedziałek) oraz z prezydentami Łotwy - Valdisem Zatlersem i Turkmenistanu - Gurbangulmy Berdimuhammedowem (środa).

Jeszcze w niedzielę wieczorem prezydent wraz z małżonką spotka się z nowojorską Polonią w Narodowym Domu Polskim w polskiej dzielnicy miasta - Greenpoint.

Do dużego spotkania z Polakami i Polonią dojdzie we wtorek w Chicago. - Oczekujemy dużego zainteresowania. To będzie spotkanie w centrum Chicago, połączone z koncertem polskich artystów - mówił Handzlik. W koncercie „Poland for Chicago", który otworzy prezydent, wystąpią: Justyna Steczkowska, Andrzej Piasek-Piaseczny, Jan Pietrzak, Piotr Szczepanik i Katarzyna Jamróz. Wydarzenie powiązane jest z inauguracją Sezonu Polskiego w Chicago. Koncert odbędzie się w prestiżowym miejscu w centrum miasta - Millenium Park. Lech Kaczyński objął koncert patronatem.

Handzlik zaprzeczył, jakoby spotkania prezydenta z Polakami i Polonią były elementem kampanii wyborczej PiS przed październikowymi wyborami parlamentarnymi w Polsce. Podkreślił, że wrześniowa wizyta prezydenta w Stanach była przygotowywana od dawna - kiedy jeszcze nie było wiadomo, że w kraju odbędą się przyśpieszone wybory. Również - jak zaznaczył Handzlik - wyjazd do Chicago był planowany znacznie wcześniej.

Źródło: PAP