TVN24 | Świat

Polski marynarz porwany przez piratów w Zatoce Gwinejskiej

TVN24 | Świat

Autor:
ads/kg
Źródło:
PAP
Polski marynarz porwany przez piratów. Jest komentarz MSZ
Polski marynarz porwany przez piratów. Jest komentarz MSZTVN24
wideo 2/2
TVN24Polski marynarz porwany przez piratów. Jest komentarz MSZ

Wśród marynarzy porwanych przez piratów w Zatoce Gwinejskiej jest Polak - przekazał resort dyplomacji. "MSZ nawiązało kontakt ze służbami dyplomatycznymi innych krajów oraz armatorem, a minister spraw zagranicznych powołał międzyresortowy zespół koordynujący działania" - dodano.

W Zatoce Gwinejskiej piraci porwali w poniedziałek sześć osób z kontenerowca pływającego pod banderą Liberii. Jak przekazało radio RMF FM, jest wśród nich Polak. Radio poinformowało też, że w MSZ powołano zespół kryzysowy, który jest w kontakcie z armatorem oraz stroną duńską.

Czytaj więcej: Piraci zaatakowali kontenerowiec w Zatoce Gwinejskiej

Rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina poinformował w rozmowie z PAP, że resort "prowadzi wszelkie rozmowy konieczne do rozwiązania sytuacji".

Resort dyplomacji wydał w tej sprawie także krótki komunikat.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymało informacje o uprowadzeniu członków załogi statku Tonsberg w Zatoce Gwinejskiej i potwierdza, że jedną z porwanych osób jest obywatel RP. MSZ nawiązało kontakt ze służbami dyplomatycznymi innych krajów oraz armatorem, a Minister Spraw Zagranicznych powołał międzyresortowy zespół koordynujący działania. Ze względu na charakter sprawy i kwestie bezpieczeństwa resort nie może w tej chwili udzielić bardziej szczegółowych informacji" - napisano.

Wysłano śmigłowiec, aby pomóc porwanym

By pomóc marynarzom, znajdująca się w okolicy duńska fregata wysłała w poniedziałek śmigłowiec w kierunku kontenerowca znajdującego się w pobliżu wyspy Bioko należącej do Gwinei Równikowej - opisywała agencja Reutera. Jednostka podążyła za łodzią piratów, na której pokładzie znajdowało się sześciu zakładników, jednak musiała zakończyć operację, kiedy dotarła do nigeryjskich wód terytorialnych - tłumaczył rzecznik duńskich sił zbrojnych.

Fregata Esbern Snare została skierowana na misję w Zatoce Gwinejskiej w październiku tego roku w celu odstraszania piratów oraz wspierania żeglugi cywilnej. W listopadzie jednostce udało się wyeliminować wrogi statek na wodach na południe od Nigerii, zabijając czterech piratów i zatrzymując kolejnych czterech - przypomina Reuters.

Nad Zatoką Gwinejską leżą m.in.: Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Togo, Benin, Nigeria, Kamerun, Gwinea Równikowa czy Gabon. Według Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) w 2020 roku spośród 135 marynarzy porwanych na całym świecie 130 uprowadzono w Zatoce Gwinejskiej, co jest rekordem w tym rejonie.

Autor:ads/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google