Świat

Polacy obrażeni przez Fox TV

Świat

Aktualizacja:
www.fox.comObrażliwe słowa padły w serialu komediowym "Back to You"

Polonia w Chicago gwałtownie protestuje przeciw słowom jednego z bohaterów serialu komediowego telewizji Fox, który powiedział, że Polacy "mają we krwi współpracę z nazistami".

W nadanym 14 listopada odcinku popularnego sitcomu "Back to You", jeden z jego bohaterów zachęcał kolegę do gry w kręgle: - Przecież wy Polacy macie to we krwi, jak kiełbasę, jak... współpracę z nazistami. - w tym momencie telewidzowie usłyszeli głośny śmiech zza kadru.

Wypowiedź ta wywołała gwałtowną reakcję mieszkających w USA Polaków. Słuchacze, widzowie i dziennikarze mediów polonijnych zawiadomili o antypolskiej wypowiedzi Kongres Polonii Amerykańskiej i skierowali list protestacyjny do wiceprezesa telewizji Fox w Los Angeles, Josepha Earleya.

"Obrażające zdanie ukazuje albo całkowity brak podstawowej wiedzy historycznej i politycznej, albo jest celowym zniesławieniem jednego z najbardziej bohaterskich narodów walczących z Niemcami. (...) Jako jeden z 10 milionów polskich Amerykanów domagam się pełnych przeprosin od prezesa Fox Network, jej kierownictwa i autorów serialu, z informacją o personalnych decyzjach odnośnie osób odpowiedzialnych za te uwłaczające i rasistowskie stwierdzenia" - czytamy w liście.

Sprawą zajął się między innymi prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula. O sprawie została już także poinformowana Kancelaria Prezydenta RP.


Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: www.fox.com