Świat

Polacy na Wyspach wybrali PO

Świat

TVN24Polacy ustawiali się przed komisjami w Londynie w kolejkach, by oddać głos wyborczy

Polacy w Wielkiej Brytanii i Irlandii wybrali PO. W obu krajach partia Donalda Tuska zyskała ponad 77 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się koalicja LiD, a trzecie miejsce zajęło PiS.

W czasie kampanii wyborczej do głosowania namawiali rodaków przebywających w Wielkiej Brytanii najważniejsi politycy PO i LiD. Na Wyspy udał się Donald Tusk i Ryszard Kalisz. Ich argumenty najwyraźniej przekonały rodaków do głosowania. W Wielkiej Brytanii zarejestrowało się ponad 170 tysięcy Polaków. Powstała rekordowa liczba komisji obwodowych. Przed lokalami ustawiały się długie kolejki.

Przeszło 77 proc. Polaków zamieszkałych w Wielkiej Brytanii zdecydowało się zagłosować ma PO, prawie 12 proc. głosowało na LiD, a 9 proc. na PiS. Nieco ponad 1 proc. głosów otrzymały jeszcze LPR oraz Partia Kobiet.

Nieco inaczej przedstawiają się wyniki głosowania w Irlandii. Na PO zagłosowało ponad 77 proc. wyborców. Prawie 13 proc. głosów otrzymał PiS, a LiD - ok. 6 proc.

Gdyby od rodaków przebywających za granicą zależało, kto wejdzie do parlamentu, na mandaty nie mieliby co liczyć politycy Samoobrony, LPR, Partii Kobiet a także PPP oraz PSL.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24