Polacy chcieli więcej konsulów. Mińsk "nie reaguje na prośby"

Świat

Aktualizacja:
Arch. TVN24Białoruś uważa, że zwiększenie liczby konsulów nie jest jedynym możliwym wyjściem dla Polaków

Białoruś nie uważa, aby celowe było zwiększanie liczby polskich konsulów na swoim terytorium - powiedział w czwartek rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Sawinych, którego cytuje niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti". Z prośbą o zwiększenie liczby dyplomatów zwróciła się do Mińska strona polska.

"Nie uważamy jednak, by było to [zwiększenie liczby konsulów - red.] jedyne wyjście" - oznajmił Sawinych.

Polska strona dysponuje 26 pracownikami konsularnymi na terytorium Białorusi. Białoruś ma w Polsce 12 konsulów. Obciążenie wizowe na jednego pracownika jest jak najbardziej porównywalne. Ale w białoruskim przedstawicielstwie nie ma kolejek i terminy otrzymania wiz są bez porównania krótsze. Jesteśmy przekonani, że ten problem można rozwiązać poprzez racjonalizację sposobu pracy, w tym poprzez zwolnienie pracowników z obowiązków niezwiązanych z tradycyjną pracą konsularną. Andrej Sawinych

"Polska strona dysponuje 26 pracownikami konsularnymi na terytorium Białorusi. Białoruś ma w Polsce 12 konsulów. Obciążenie wizowe na jednego pracownika jest jak najbardziej porównywalne. Ale w białoruskim przedstawicielstwie nie ma kolejek i terminy otrzymania wiz są bez porównania krótsze. Jesteśmy przekonani, że ten problem można rozwiązać poprzez racjonalizację sposobu pracy, w tym poprzez zwolnienie pracowników z obowiązków niezwiązanych z tradycyjną pracą konsularną" - stwierdził rzecznik MSZ.

Kolejkom nie ma końca

Jak podkreślają "Biełorusskije Nowosti", kolejki po polską wizę na Białorusi rosną i nie widać ich końca. W ubiegłym roku wydano Białorusinom 300 tys. polskich wiz, o 100 tys. więcej niż rok wcześniej.

- Póki nie będzie większej ilości konsulów, ta kolejka będzie - powiedział PAP polski konsul generalny w Grodnie Andrzej Chodkiewicz. - Mniej więcej od dwóch lat zwiększamy co roku o 50 procent liczbę wydawanych wiz, ale przy pomocy tej samej liczby konsulów. To jest podstawowy problem. Gdybyśmy mieli więcej konsulów, wydawalibyśmy więcej wiz - zaznaczył.

- Białorusini nie reagują na polskie prośby rozpoczęcia rozmów na temat zwiększenia ilości konsulów - dodał Chodkiewicz.

Problem kolejek złagodziłoby wprowadzenie ruchu bezwizowego na terenach przygranicznych. Białoruś podpisała wprawdzie umowę o małym ruchu granicznym z Polską, ale do tej pory nie została ona ratyfikowana przez Mińsk.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Arch. TVN24