Pół wieku rządził stolicą, jest "szeryfem rodziny". Kim jest najstarszy z "siódemki Sudairi"?


Ma 79 lat, trzynastu synów i za sobą pół wieku rządzenia saudyjską stolicą, którą z pustynnego miasta zamienił w pełną zagranicznych inwestycji metropolię z wieżowcami. Nowy król Arabii Saudyjskiej, Salman, zapowiada kontynuację polityki poprzednika, ale podobno jest jeszcze bardziej postępowy od zmarłego monarchy. Choć wydaje się jedną z najbardziej przygotowanych do rządzenia osobą w państwie, to pojawiają się plotki o jego złym stanie zdrowia. Kim jest nowy król Saudyjczyków?

Salman Ben Abd al-Aziz objął tron Arabii Saudyjskiej po tym, jak ostatniej nocy zmarł dotychczasowy władca, liczący sobie około 90 lat jego starszy, przyrodni brat Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud.

Salman jest rodzonym bratem rządzącego w latach 1982-2005 roku króla Fahda i 25. synem założyciela państwa saudyjskiego Abd al-Aziza ibn Sauda. Miał trzy żony, które urodziły mu trzynastu synów. O córkach niewiele nie wiadomo.

Bardziej postępowy niż brat?

Salman jest "podporą rodziny królewskiej", uważany jest także za "pragmatycznego i ostrożnego reformatora, takiego jak poprzednik" - powiedziała korespondentka CNN w Abu Dhabi Becky Anderson.

Z kolei BBC News pisze, że Salman uważany jest za jeszcze bardziej postępowego i świeckiego Saudyjczyka niż jego zmarły brat. Razem ze swoimi sześcioma braćmi należy do grupy nazywanej mianem "siódemki Sudairi" (Salman jest najstarszy), elity wewnątrz saudyjskiej rodziny królewskiej. Al-Sudairi to nazwisko matki Salmana, Hassy.

Nowy król w piątek w wystąpieniu telewizyjnym oświadczył, że będzie kontynuował politykę swych poprzedników z dynastii Saudów. Zaapelował przy tym do muzułmanów na całym świecie o solidarność i o jedność państw arabskich. - Będziemy kontynuować prawidłową politykę, którą Arabia Saudyjska podążała od chwili założenia (królestwa) - powiedział 79-letni król Salman.

Pół wieku rządził Rijadem

Kiedy w 1963 roku stał się gubernatorem, Rijad miał 200 tys. mieszkańców. Dzisiaj ma ponad 7 milionów Bruce Riedel, Brookings Institution

Salman służył jako minister obrony i wicepremier Arabii Saudyjskiej. Przez prawie 50 lat rządził stolicą Arabii Saudyjskiej, Rijadem, który z pustynnego miasteczka zamienił w metropolię z drapaczami chmur, uniwersytetami i Zachodnimi sieciami fast-foodów. Salman otaczał się młodymi, świetnie wykształconymi doradcami, absolwentami saudyjskich uniwersytetów. Dążył też do poprawy stosunków z zachodnimi partnerami, które pomogły ściągnąć do Arabii Saudyjskiej zagranicznym inwestorów.

- Kiedy w 1963 roku stał się gubernatorem, Rijad miał 200 tys. mieszkańców. Dzisiaj ma ponad 7 milionów - uważa Bruce Riedel z amerykańskiego think tanku Brookings Institution. - Salman nadzorował tę niezwykłą transformację z rekordowo dobrym wynikiem i przy braku korupcji - dodał.

Riedel dodał, że na głowie Salmana było utrzymanie licznych członków rodziny królewskiej, którzy mieszkają w Rijadzie. Z tego powodu pełnił funkcję "szeryfa rodziny", który rozsądzał spory w zaciszu domowym.

- Musiał być połączeniem reformatora, sędziego, ławy przysięgłych, w niektórych przypadkach musiał radzić sobie z różnicą zdań, ale także sprawami gospodarczymi - uważa z kolei Robert Jordan, były ambasador USA w Arabii Saudyjskiej. - Myślę więc, że jest dobrze przygotowany do zadania - dodał.

Minister, "zastępca" króla

Po 48 latach rządzenia Rijadem Salman objął funkcję ministra obrony. W 2014 roku dołączył swój kraj do antydżihadystycznej koalicji państw, która prowadzi naloty na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii.

W telewizyjnym wystąpieniu w piątek odniósł się też do napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie, gdzie od miesięcy rosną w siłę dżihadyści z Państwa Islamskiego. - Arabskie i muzułmańskie narody potrzebują solidarności i jedności - podkreślił nowy monarcha.

79-letni Salman już wcześniej zastępował schorowanego Abdullaha w pełnieniu obowiązków. Salman przewodniczył posiedzeniom rządu od kilku miesięcy i odkąd w 2012 roku został mianowany na następcę tronu, wykonywał obowiązki głowy państwa związane ze sprawami zagranicznymi.

Udar mózgu, demencja, Alzheimer?

Salman jest młodszym przyrodnim bratem zmarłego króla. Krążą informacje, że cierpi na szereg schorzeń: miał przejść udar mózgu, chorować na demencję i Alzheimera. Domniemania te nie zostały nigdy przez nikogo potwierdzone. Także kontrolowane przez państwo media milczą na ten temat.

Eksperci twierdzą jednak, że dopiero z grafiku króla będzie można wywnioskować cokolwiek na temat jego stanu zdrowia.

Trzy żony, wiele dzieci

Salam miał trzy żony i trzynastu synów. Wielu z nich objęło ważne stanowiska w państwie. Książę Sultan w latach 80. został pierwszym muzułmańskim astronautą, teraz przewodniczy saudyjskiej turystyce. Książę Abdulaziz jest wiceministrem ds. paliw, a książę Fajsal gubernatorem Medyny. Z kolei książę Chalid był jednym z pilotów, którzy jako pierwsi prowadzili naloty na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii.

Jak pisze CNN, informacje dot. życia i wychowania młodego Salmana nie są dostępne. Z jego biografii dowiedzieć się można jednak, że nauczył się Koranu na pamięć w wieku 10 lat.

Autor: pk\mtom / Źródło: CNN, BBC News, Al Jazeera IBT, Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości