Świat

Pokojowy Nobel dla Malali Yousafzai i Kailasha Satyarthiego

Świat


Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2014 zostali Hindus Kailash Satyarthi oraz Pakistanka Malala Yousafzai. Przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland powiedział, że oboje zostali uhonorowani za "walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz o prawo wszystkich dzieci do nauki".

Nagroda ta - jak czytamy w uzasadnieniu - "przyczynia się do rozwijania braterstwa między narodami, które Alfred Nobel wymienia w swoim testamencie jako jedno z kryteriów" jej przyznawania.

Według Komitetu ważne jest, że "hindus i muzułmanka, z Indii i Pakistanu, przyłączają się do wspólnej walki o edukację i do walki z fundamentalizmem".

- Dzieci muszą chodzić do szkoły i nie mogą być wykorzystywane finansowo - podkreślił przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Jagland przypomniał, że na świecie jest obecnie ok. 168 mln pracujących dzieci, a w 2000 r. było ich o 78 mln więcej. - Świat jest coraz bliżej wyeliminowania pracy dzieci - zaznaczył.

Wałęsa o Noblach: to dobry kierunek
Wałęsa o Noblach: to dobry kierunektvn24

Na celowniku talibów

17-letnia Malala Yousafzai z doliny Swat na północy Pakistanu w wieku 11 lat zaczęła pod pseudonimem prowadzić bloga, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie. W październiku 2012 roku została zaatakowana w drodze powrotnej ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i szyję, a po intensywnej rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację. Do ojczyzny wrócić nie może, ponieważ talibowie grożą zamordowaniem jej i jej rodziny.

"Mimo młodego wieku Malala już walczyła przez kilka lat o prawo dziewcząt do edukacji i na swoim przykładzie pokazała, że dzieci i młodzież także mogą przyczynić się do poprawy swojej sytuacji. Robiła to w bardzo niebezpiecznych okolicznościach" - napisał Komitet w uzasadnieniu. Nazwał nastolatkę "główną orędowniczką prawa dziewcząt do edukacji".

Malala Yousafzai to "duma Pakistanu" - tak premier tego kraju Nawaz Sharif określił działaczkę.

Przeciwko pracy dzieci

Kailash Satyarthi to z kolei 60-letni indyjski obrońca praw dzieci, który w latach 80. porzuciła karierę inżyniera, by sprzeciwić się wykorzystywaniu pracy nieletnich. Aktywista przyczynił się też do tworzenia wielu ważnych międzynarodowych konwencji dotyczących praw dzieci.

Hindus podtrzymuje tradycję Mahatmy Gandhiego; stał na czele wielu pokojowych protestów, "koncentrując się na zjawisku wykorzystywaniu dzieci dla korzyści finansowych" - napisał Norweski Komitet Noblowski.

- To honor dla tych wszystkich cierpiących niewolnictwo dzieci - powiedział już po przyznaniu nagrody Satyarthi, dedykując swoją nagrodę dzieciom-niewolnikom i ofiarom handlu ludźmi.

Noble rozdane

W poniedziałek 6 października ogłoszono nazwiska tegorocznych noblistów w dziedzinie medycyny i fizjologii. Są nimi: John O'Keefe oraz małżeństwo May-Britt Moser i Edvard I. Moser, nagrodzeni za odkrycie w mózgu neuronów, które umożliwiają orientację w przestrzeni.

Dzień później Szwedzka Akademia Nauk wskazała zwycięzców w dziedzinie fizyki. Zostali nimi wynalazcy niebieskiej diody LED - Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura. W środę, 8 października poinformowano, że Nobla w dziedzinie chemii otrzymali: Eric Betzig, Stefan W. Hell oraz William E. Moerner za opracowanie mikroskopu fluorescencyjnego o bardzo wysokiej rozdzielczości. Literackiego Nobla otrzymał w tym roku Francuz Patrick Modiano - poinformowano w czwartek. W poniedziałek, 13 października, ogłoszony zostanie jeszcze zwycięzca w dziedzinie nauk ekonomicznych. Tej nagrody nie ustanowił jednak Alfred Nobel; jej fundatorem jest od 1968 roku Bank Szwecji.

Od początku wieku

Od 1901 roku laureaci Nagród Nobla są wybierani co roku w dziedzinie: literatury, fizyki, chemii oraz medycyny lub fizjologii. Równie długo przyznawana jest też Nagroda Pokojowa. Nagrodę w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznaje komitet Instytutu Karolinska w Solnej pod Sztokholmem. Laureatów w fizyce i chemii wskazuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk, ona wyłania też zwycięzców - fundowanego przez Bank Szwecji Nobla w dziedzinie ekonomii. Zwycięzcę pokojowej Nagrody Nobla wskazuje Norweski Komitet Noblowski, a literackiego - Akademia Szwedzka.

video-1349548
video-1349548
wideo 2/7

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA, Senado Federal

Tagi:
Raporty: