Świat

Pogromcy medycznych mitów

Świat

Aktualizacja:
TVN24.plWypicie 8 szklanek wody wcale nie jest zdrowe

Wierzysz, że: paznokcie rosną po śmierci, picie dwóch litrów wody dziennie jest zdrowe, a czytanie w półmroku psuje wzrok? Jeśli tak, to się mylisz! Te i cztery inne niby-medyczne mity znalazły swoich naukowych pogromców na Uniwersytecie Indiany.

Artykuł opisujący wyniki badań amerykańskich naukowców ukazał się w świątecznym numerze "British Medical Journal".

Uczeni postanowili sprawdzić, czy siedem popularnych twierdzeń, często powtarzanych nawet przez lekarzy, jest prawdziwa. Wnikliwe, a czasem proste obserwacje pozwoliły obalić niemal wszystkie.

Co zaobserwowali?

1. Aby uzupełnić poziom płynów, należy codziennie pić 8 szklanek wody. Nieprawda. Nie ma naukowych dowodów, że ludzki organizm potrzebuje właśnie takiej ilości wody. A zapotrzebowanie na płyny zaspokajają także soki, zupy, mleko, a także warzywa i owoce. Co więcej, picie zbyt dużych ilości wody bywa szkodliwe.

2. Człowiek wykorzystuje tylko 10% swego mózgu. To popularne stwierdzenie utrwalili zapewne w naszych głowach komicy. W rzeczywistości wiemy, że uszkodzenie każdego regionu mózgu prowadzi do charakterystycznych i trwałych zmian. Wpływają one na nasze możliwości intelektualno-emocjonalne, zachowanie oraz funkcje życiowe. Badania obrazowe udowodniły ponadto, że nie ma w mózgu obszaru, który byłby nieaktywny.

3. Zmarłemu człowiekowi nadal rosną włosy i paznokcie. To mit dość makabryczny. Jednak efekt wydłużania paznokci jest jedynie złudzeniem optycznym, które jest skutkiem kurczenia skóry po śmierci. Aby paznokcie i włosy mogły się wydłużać, konieczne jest oddziaływanie hormonów.

4. Golenie powoduje, że włosy odrastają szybciej i są ciemniejsze oraz mocniejsze. Niejeden mężczyzna pewnie by chciał, aby to była prawda, ale to również złudzenie optyczne. Golenie zwyczajnie pozbawia włosy stożkowatej końcówki, którą mają włosy nieobcinane.

5. Czytanie w półmroku psuje wzrok. Nie ma dowodów na to, co od wczesnego dzieciństwa powtarzają nam rodzice. Rzeczywiście, czytanie przy skromnym świetle męczy oczy, co może powodować kłopoty z widzeniem, ale gdy da się im odpocząć nasz obraz świata wróci do normy.

6. Używanie telefonów komórkowych w szpitalach jest niebezpieczne. Naukowcy nie widzą tu zagrożenia. Według nich, komórka musiałaby dotykać aparatury medycznej, aby zakłócić jej działanie.

7. Jedzenie indyka nie wywołuje w ludziach specjalnej senności. To dosyć odległy dla naszej wyobraźni mit, ale w USA bardzo istotny. Za senność miałby odpowiadać jeden z aminokwasów: tryptofan. W rzeczywistości tak różne rodzaje mięsa, jak indyk, kurczak czy mielona wołowina zawierają podobne jego ilości. Naukowcy podkreślają, że każdy duży posiłek powoduje senność, ponieważ zmniejsza się dopływ krwi i tlenu do mózgu. Organizm ma po prostu inny cel i w tym momencie skupia się na trawieniu. Opisywane objawy nasilają się, gdy zjedliśmy coś obfitującego w białka lub węglowodany i popiliśmy to np. winem.

Obalenie tych popularnych przekonań to na pewno ważny krok w historii medycyny. Czy za śmiałkami z Uniwersytetu Indiany pójdą kolejni, którzy zajmą się innymi, obowiązującymi w naszej kulturze stereotypami?

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl