Wyniki eurosceptyków i populistów w krajach Unii


W Parlamencie Europejskim zasiądzie duża reprezentacja ugrupowań eurosceptycznych, nacjonalistycznych i populistycznych. W wielu krajach osiągnęły one dobre wyniki wyborcze. We Francji i Włoszech Zjednoczenie Narodowe i Liga po przeliczeniu większości wyników prowadzą.

Eurowybory, w których dużą pozytywną niespodzianką okazała się wysoka frekwencja, przyniosły - zgodnie z przewidywaniami - zwiększenie liczby mandatów populistów i eurosceptyków.

JAK GŁOSOWAŁA EUROPA? WYNIKI Z KRAJÓW UE

Eurosceptycy rosną w siłę

Dwie eurosceptyczne grupy: Europa Narodów i Wolności (ENF) oraz Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD), które w poprzedniej kadencji miały w sumie 78 europosłów, zwiększyły swój stan posiadania do około 110 w izbie mającej 751 miejsc.

Napływające z całej Unii wyniki nie dają jeszcze absolutnej pewności w kwestii liczby zdobytych przez te frakcje miejsc, ale wg danych Parlamentu Europejskiego z godz. 13.00 w poniedziałek, pierwsza grupa (ENF) uzyskała 58 mandatów, a druga (EFDD) - 54.

Europarlament nie przydziela jednak do grup politycznych tych partii, które nie zadeklarowały wyraźnie swojej afiliacji i nie zasiadały do tej pory w PE.

W Europie Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD) największą reprezentacją ma być Partia Brexitu Nigela Farage'a (prawdopodobnie 29 miejsc), a w Europie Narodów i Wolności (ENF) - włoska Liga Matteo Salviniego (prawdopodobnie 28 miejsc).

Jeżeli dojdzie do brexitu w kolejnych miesiącach (a wg ostatniego porozumienia z Unią, ma do niego dojść najpóźniej w październiku), eurosceptycy stracą głosy ugrupowania Farage'a, ale niewykluczone, że partie takie jak nowy na scenie politycznej w Hiszpanii antyislamski i populistyczny Vox (prawdopodobnie cztery mandaty) i mniejsze ugrupowania z innych krajów Starego Kontynentu, "pokryją" w jakiejś mierze tę stratę.

Poniżej prezentujemy wyniki partii eurosceptycznych, nacjonalistycznych i skrajnie prawicowych z poszczególnych państw UE w oparciu o całościowe lub częściowe dane konkretnych komisji wyborczych oraz badania exit poll.

Austria

Mimo ostatniego skandalu "Ibizagate" z udziałem wicekanclerza Christiana Strache, jego nacjonalistyczno-konserwatywna i eurosceptyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe) uplasowała się na trzecim miejscu z ponad 17-procentowym poparciem. Jeżeli wynik się potwierdzi, FPOe będzie miała trzech europosłów.

Belgia

Drugi najlepszy wynik przypadł prawicowej, eurosceptycznej partii Vlaams Belang, która zdobyła 11,5 proc. głosów.

Bułgaria

Z Bułgarii do Parlamentu Europejskiego wejdzie m.in. nacjonalistyczna Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna (WMRO) wicepremiera Krasimira Karakaczanowa, która zdobyła 7,76 proc. głosów.

Chorwacja

W Chorwacji eurosceptyczne, populistyczne partie Żywy Mur i tzw. Suwereniści zdobyły po jednym mandacie do europarlamentu.

Czechy

Do europarlamentu wejdzie też skrajnie prawicowa, eurosceptyczna partia Wolność i Bezpośrednia Demokracja (SPD), która uzyskała 9,1 proc. głosów.

Dania

W Danii 10,7 proc. poparcia i jeden mandat otrzymała eurosceptyczna Duńska Partia Ludowa. W tym przypadku to olbrzymia porażka, bo pięć lat temu ugrupowanie było zwycięzcą wyborów do PE, zdobywając 27 proc. głosów i cztery mandaty.

Estonia

Jednego europosła będzie miała Estońska Konserwatywna Partia Ludowa, która w nowym PE deklarowała wejście do wspólnego bloku z większymi europejskimi partiami - m.in. włoską prawicową Ligą, czy francuskim, skrajnie prawicowym Zgromadzeniem Narodowym. EKRE zdobyła 12,7 proc. głosów, co daje jej czwarte miejsce w Estonii.

Finlandia

W Finlandii na czwartym miejscu znalazła się eurosceptyczna i narodowo-konserwatywna partia Finowie (PS), która zebrała niecałe 14 proc. głosów. Tym samym będzie mieć - jak dotychczas - dwóch deputowanych w PE.

Francja

Według sondaży exit polls zwyciężyło Zjednoczenie Narodowe (wcześniej Front Narodowy), uzyskując 24,2 procent głosów. Tym samym skrajnie prawicowej partii Marine Le Pen przypadną 24 mandaty w europarlamencie.

Grecja

Neonazistowski Złoty Świt otrzymała 4,9 proc. głosów, co zapewni mu jeden mandat w europarlamencie.

Istnieje też możliwość, że do PE dostanie się kandydat prorosyjskiej nacjonalistycznej partii Greckie Rozwiązanie.

Hiszpania

Po raz pierwszy do Parlamentu Europejskiego wejdzie uznawany za radykalnie prawicowy Vox. Partia Santiago Abascala uzyskała 8,2 procent głosów i może dostać cztery albo pięć miejsc.

Holandia

W Holandii antyislamska Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa zdobyła 3,5 proc. głosów, co oznacza, że będzie mieć jednego europosła.

Niemcy

Narodowo-konserwatywna Alternatywa dla Niemiec (AfD) zdobyła 11 proc. głosów i będzie miała 11 deputowanych.

Słowacja

Trzeci wynik w eurowyborach zdobyła nacjonalistyczna i skrajnie prawicowa Partia Ludowa Nasza Słowacja. Ugrupowanie zdobyło 12,1 proc. głosów.

Szwecja

Na trzecim miejscu uplasowała się eurosceptyczna, nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci, na którą głosowało 15,4 proc. wyborców. Wynik ten daje jej trzy mandaty w Parlamencie Europejskim.

Węgry

Na Węgrzech 5-procentowy próg wyborczy do europarlamentu przekroczy nacjonalistyczny Jobbik który uzyskał 6,6 proc. głosów.

Włochy

Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Liga. Ugrupowanie wicepremiera Matteo Salviniego zdobyło około 34,3 procent głosów (prawdopodobnie 28 miejsc).

Współrządzący z Ligą populiści z Ruchu Pięciu Gwiazd znaleźli się na trzecim miejscu, otrzymując poparcie na poziomie 17,1 proc.

Wielka Brytania

Po podliczeniu głosów we wszystkich dziesięciu okręgach wyborczych na terenie Anglii, Partia Brexitu - powstałe ledwie kilka miesięcy temu ugrupowanie zwolenników opuszczenia UE, może liczyć obecnie na 29 z 64 dotychczas przyznanych mandatów.

Wciąż niepoliczone są jeszcze głosy w Szkocji i Irlandii Północnej, które zdecydują o ostatnich 9 z 73 mandatów do Parlamentu Europejskiego, jakie formalnie przysługują Wielkiej Brytanii. Oficjalne wyniki są spodziewane w poniedziałek późnym popołudniem. Ich podanie nie zmieni już jednak aktualnego rozkładu sił.

Autor: momo/adso / Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości