Podpalili siedzibę rządzącej partii i gmach sądu

Aktualizacja:

Demonstranci domagający się wolności i zakończenia panowania korupcji podpalili w niedzielę w mieście Dera, na południu Syrii, siedzibę rządzącej w kraju Partii Baas - poinformowali mieszkańcy, na których powołuje się Reuters.

Podpalono również gmach sądu i przedstawicielstwa dwóch operatorów telefonii komórkowej, w tym firmy Syriatel należącej do kuzyna prezydenta Baszara el-Asada.

100 rannych

Wcześniej informowano, że jedna osoba zginęła w Darze, a ponad 100 zostało rannych w niedzielę, gdy siły bezpieczeństwa ostrzelały wielotysięczny tłum demonstrantów i użyły gazu łzawiącego. Była to kolejna antyrządowa manifestacja w Darze w ostatnich dniach.

Ofiara śmiertelna zginęła na skutek ostrzału ostrą amunicją. Dwie inne osoby ranne w głowę są "w bardzo ciężkim stanie" - powiedział agencji AFP obecny na miejscu przedstawiciel organizacji broniącej praw człowieka. Według niego, "funkcjonariusze służb bezpieczeństwa wspierani przez policję strzelali ostrą amunicją do manifestantów, których było ponad 10 tysięcy". Przeciwko demonstrantom użyto także gazu łzawiącego.

Ranni są przenoszeni do tamtejszego meczetu, który został przekształcony w szpital polowy.

Według informatora AFP w czasie sobotniej demonstracji, zwołanej po spacyfikowanym przez władze zgromadzeniu w piątek, służby aresztowały kilkudziesięciu manifestantów; wiele osób zostało także rannych w interwencji.

4 ofiary "piątku godności"

W piątek cztery osoby poniosły śmierć, gdy siły bezpieczeństwa rozpędzały protest, którego uczestnicy domagali się reform politycznych oraz przeciwdziałania korupcji w kraju rządzonym od prawie 50 lat przez Partię Socjalistycznego Odrodzenia Arabskiego (Hizb al-Baas) prezydenta Baszara el-Asada.

Protesty, które odbyły się także w innych miastach, nazwano "piątkiem godności". Autorytarny prezydent Syrii Asad, który 11 lat temu przejął władzę po swym ojcu, odrzuca apele o swobody polityczne i wtrąca do więzienia krytyków swego reżimu. Jego ugrupowanie jest u władzy od 1963 roku. Organizacja obrońców praw człowieka Human Rights Watch informowała w lutym, że syryjskie siły bezpieczeństwa nękały tych, którzy próbowali gromadzić się, by wyrazić poparcie dla antyprezydenckich

W Syrii demonstracje wymierzone przeciwko prezydentowi Asadowi trwają od połowy marca. Aby uspokoić nastroje władze ogłosiły w niedzielę, że zwolnią z aresztu kilkunastu uczniów aresztowanych w tym miesiącu za wypisywanie na ścianach budynków w Darze prodemokratycznych haseł.

Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości