Świat

Pociąg do Sandringham odjedzie bez królowej i księcia. Przeziębili się

Świat


90-letnia brytyjska królowa Elżbieta i jej 95-letni małżonek książę Filip są poważnie przeziębieni - podał w środę Pałac Buckingham. Z tego powodu opóźnili plany wyjazdu z Londynu na święta Bożego Narodzenia.

Królewska para miała w środę udać się pociągiem ze stolicy do wiejskiej rezydencji Sandringham w hrabstwie Norfolk we wschodniej Anglii, gdzie tradycyjnie monarchini z mężem spędzają święta Bożego Narodzenia.

"Królowa i książę Edynburga są poważnie przeziębieni, dlatego zdecydowali nie udać się dziś w podróż do Sandringham" - podano w krótkim oficjalnym komunikacie.

Najdłużej panujący monarcha

Małżonkowie, którzy ślub wzięli 69 lat temu, jeszcze we wtorek czuli się wystarczająco dobrze, by podjąć członków rodziny królewskiej na lunchu w pałacu Buckingham. Obecni byli: następca tronu książę Karol, jego syn William i wnuk George.

Elżbieta II, która ze wszystkich żyjących monarchów świata ma najdłuższy staż na tronie, po sześciu dekadach panowania wycofała się z podróży międzynarodowych, a także - jak ogłoszono we wtorek - ograniczyła liczbę przedsięwzięć, którym oficjalnie patronuje. Nadal jednak regularnie wykonuje swe królewskie obowiązki, odwiedzając różne zakątki Wielkiej Brytanii.

Autor: rzw / Źródło: Reuters