Świat

Pobity, nagi, na mrozie. "Berkutowcy" robią mu zdjęcia

Świat

Tak milicjanci znęcają się nad zatrzymanym
Fari Ahad | YoutubeTak funkcjonariusze znęcają się nad zatrzymanym

Niezależny portal "Ukrainska Prawda" publikuje nagranie wideo, na którym widać, jak "berkutowcy" i żołnierze wojsk wewnętrznych MSW znęcają się nad rozebranym do naga, stojącym na śniegu mężczyzną. Najprawdopodobniej to uczestnik protestów, zatrzymany w czasie starć na ul. Hruszewskiego w Kijowie.

Uczestnicy trwających na Ukrainie protestów mówią o niebywałej agresji milicji, o torturowaniu zatrzymanych oraz o współpracy milicjantów ze światem przestępczym, którego przedstawiciele wykorzystywani są do uśmierzania obecnego konfliktu między władzami a ich przeciwnikami. Na nagraniu, które w serwisie YouTube datowane jest na 23 stycznia, widać ubranych na szaro milicjantów z oddziałów specjalnych Berkut i żołnierzy wojsk wewnętrznych MSW w czarnych strojach. Wśród nich stoją oficerowie.

Funkcjonariusze filmują telefonami

Rozebrany młody człowiek stoi na śniegu w samych butach. Znajduje się przy milicyjnym minibusie, a otaczający go funkcjonariusze wykrzykują pod jego adresem obelgi, robią sobie z nim zdjęcia i nagrywają telefonami komórkowymi. Na ciele zatrzymanego widać ślady pobicia.

Wszystko to rozgrywa się przy parku Maryjskim, na ulicy Hruszewskiego, gdzie znajdują się siedziby rządu i parlamentu. Rzeczniczka MSW w Kijowie Olga Biłyk poinformowała "Ukrainską Prawdę", że wszczęto już śledztwo w sprawie incydentu.

Pobicia i zatrzymania

W nocy ze środy na czwartek milicjanci pobili w Kijowie grupę aktywistów tzw. Automajdanu, czyli ruchu kierowców, którzy w ramach protestów blokują swymi pojazdami domy wysokich urzędników oraz patrolują miasto w poszukiwaniu dresiarzy wynajmowanych - jak się powszechnie sądzi - przez władze do walki z przeciwnikami politycznymi.

Kierowcy zostali zwabieni do jednego ze szpitali w Kijowie informacją o znajdujących się tam działaczach ich ruchu. Gdy przyjechali na miejsce, zostali otoczeni przez milicję, brutalnie pobici, a ich samochody - zniszczone. Funkcjonariusze pobili i zatrzymali 18 osób. W ostatnich dniach kierowcy Automajdanu zatrzymywali w Kijowie dresiarzy, których odwożono do miasteczka namiotowego na Majdanie Niepodległości i zmuszano do publicznego przepraszania uczestników protestów oraz kajania się za "grzech głupoty". Zatrzymani wprowadzani byli na scenę, gdzie filmowano ich twarze i dokumenty, i przesłuchiwano w obecności setek ludzi. Niektóre ukraińskie media uważają, że milicja, znęcając się nad zatrzymanymi, odpowiada w ten sposób na upokorzenia, których jej funkcjonariusze i właśnie tacy, ubrani w stroje sportowe, współpracownicy, doznają od przeciwnych władzom demonstrantów.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kg//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fari Ahmad/YouTube

Tagi:
Raporty: