Świat

Po zmianie rządu Moskwa cofnie pożyczkę dla Kijowa? Putin wyjaśnia

Świat


Po dymisji premiera Mykoły Azarowa Rosja może wycofać się z 15 mld dol. pożyczki dla Ukrainy - powiedział w rozmowie z "Wall Street Journal" wysoki rangą, anonimowy rosyjski polityk. Prezydent Władimir Putin w Brukseli oświadczył jednak coś zgoła odmiennego.

"Nie ma w tej sprawie jeszcze decyzji, ale to jest oczywiste", że wypłacanie dalszych transz kredytu dla Ukrainy zostanie ponownie rozpatrzone, jeśli rozwiązany zostanie gabinet Azarowa - dodał rozmówca "WSJ" jeszcze przed decyzją prezydenta Wiktora Janukowycza o przyjęciu dymisji.

Nowojorski dziennik finansowy określa tę pożyczkę jako "jedną z najhojniejszych, jakich kiedykolwiek udzieliła Rosja innemu krajowi, przyznaną kilka tygodni po tym, jak Kijów zrezygnował z umowy z Unią Europejską, której Moskwa zdecydowanie się sprzeciwiała w ramach zakrawającej na zimną wojnę walki o utrzymanie tej byłej radzieckiej republiki we własnej orbicie".

Putin odpowiada

Prezydent Władimir Putin, po rozmowach z przedstawicielami UE na szczycie w Brukseli, był jednak innego zdania niż anonimowy urzędnik cytowany przez "WSJ".

- Będziemy trzymać się naszych zobowiązań - powiedział Putin pytany, co zrobi z 15 miliardami Rosja w związku z dymisją rządu Azarowa, podkreślają, że pożyczka ma pomóc "narodowi ukraińskiemu", a nie konkretnemu gabinetowi. Putin zastrzegł jednak, że nikt teraz nie wie, jak będzie wyglądać strategia gospodarcza nowego ukraińskiego rządu.

Prezydent Rosji zapowiedział także, że Moskwa będzie dotrzymywać umów gazowych z Kijowem, niezależnie od zmiany rządu.

Azarow do dymisji

Dymisję premiera Azarowa przyjął we wtorek po południu prezydent Wiktor Janukowycz, a obowiązki szefa rządu będzie pełnił dotychczasowy pierwszy wicepremier Serhij Arbuzow. W opublikowanym wcześniej dekrecie prezydenckim Janukowycz polecił zdymisjonowanemu rządowi pełnienie dotychczasowych obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów. Azarow podał się do dymisji w godzinach porannych. Wyjaśnił, że uczynił to w związku z bardzo poważnym kryzysem politycznym, w którym znajduje się jego kraj. Był premierem od marca 2010 roku. Objął stanowisko po wyborach prezydenckich, w których zwyciężył Wiktor Janukowycz.

Autor: mtom / Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: