Komentarze po uwolnieniu Kohvera. "Jak w sowieckich filmach o szpiegach"


W sprawie uwolnienia funkcjonariusza estońskich służb bezpieczeństwa Estona Kohvera, skazanego w Rosji na 15 lat więzienia media ujawniają nowe szczegóły. Publicyści w Moskwie łączą wymianę z zarzutami pod adresem mera Talllina, Edgara Savisaara. Były szef KaPo ujawnia, że z inicjatywą wymiany Kohvera na rosyjskiego szpiega Anatolija Dressena wystąpiła Estonia. "Wszystko wydarzyło się jak w starych, dobrych filmach o sowieckich szpiegach" - komentował wydarzenie analityczny portal BaltNews.

Eston Kohver został wymieniony na byłego oficera estońskiej policji bezpieczeństwa Anatolija Dressena, skazanego w Estonii na 16 lat więzienia za przekazywanie tajnych informacji rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB).

Do wymiany doszło 26 września na rosyjsko-estońskim przejściu granicznym Kuniczina Gora.

Sprawa mera Tallina

Rosyjska publicystka Julia Łatynina, na antenie radia Echo Moskwy przypomniała, że wymianę obydwu szpiegów poprzedziły zarzuty pod adresem mera Tallina Edgara Savisaara, podejrzanego o przyjmowanie łapówek.

"Jak widać sprawa ta mogła być dodatkowym stymulatorem wymiany. Zawsze mnie zaskakiwało, że Savisaar wcześniej nie został skazany. To on, jak się okazało, jest obcym agentem" - stwierdziła Łatynina.

Publicystka zaznaczyła, że burmistrz Tallina podpisał "pakt o współpracy z rządzącą Jedną Rosją", a później był oskarżany o przyjęcie od Rosjan pieniędzy na kampanię wyborczą.

Partia Centrum Savisaara podpisała protokół o współpracy z Jedną Rosją w 2004 r. Po rosyjskiej aneksji Krymu w marcu 2014 r. ugrupowanie doszło do wniosku, że umowę należałoby rozwiązać.

"Rosja nie miała motywów"

Tymczasem były szef estońskiej policji bezpieczeństwa (KaPo) Raivo Aeg w rozmowie z fińską gazetą „Helsingin Sanomat” ujawnił, że z inicjatywa wymiany Kohvera na Dressena wystąpiła Estonia.

„Rosja nie miała takich motywów. Zdrajca państwa Dressen pracował na Rosję, miał jednak obywatelstwo estońskie i nie był bezpośrednim pracownikiem Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Dla Estonii natomiast priorytetem był powrót do kraju swojego obywatela i funkcjonariusza KaPo” – powiedział Raivo Aeg.

Dyrektor rosyjskiego Centrum Badań Morza Bałtyckiego Władimir Juszkin wyraził przekonanie, że "Kohvera w ojczyźnie czeka godne życie".

"Jednak do informacji poufnych on już nie będzie dopuszczany" - powiedział Juszkin, cytowany przez rosyjską agencję Regnum.

Pytany, dlaczego został wymieniony na Dressena, a nie innych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, odsiadujących wyroki w Estonii, odpowiedział: - Dressen wie więcej niż inni, może być przydatny dla działalności FSB.

Zdaniem dyrektora rosyjskiego Centrum Badań Morza Bałtyckiego, wymiana Kohvera na Dressena - wbrew przypuszczeniom - nie była związane z udziałem Rosji w 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. - Takie sprawy są rozwiązywane w innych gabinetach, bez większego rozgłosu.

"Podobne przypadki będą się zdarzały"

"Wszystko wydarzyło się jak w starych, dobrych filmach o sowieckich szpiegach" - komentował wydarzenie analityczny portal BaltNews. Nawiązał do radzieckiej produkcji "Martwy sezon", która opowiada o agencie, mającym za zadanie przewieźć tajemniczy ładunek z Rosji do Stanów Zjednoczonych.

"W relacjach estońsko-rosyjskich, z punktu widzenia konfrontacji tajnych służb, Rosja uwalniała także innych szpiegów" - podkreślił BaltNews, prognozując, że podobne przypadki będą się zdarzały także w przyszłości.

Wymiana na rzece Piusa

W sierpniu sąd w Pskowie skazał Estona Kohvera na 15 lat więzienia. Został uznany za winnego przemytu broni i nielegalnego przekroczenia granicy rosyjskiej.

Estońska służba bezpieczeństwa utrzymywała, że 5 września 2014 r. Kohver został porwany w pobliżu punktu kontrolnego Luhamaa na granicy estońsko-rosyjskiej i uprowadzony przez niezidentyfikowanych ludzi, którzy przybyli z Rosji.

Rosyjska FSB uzasadniała, że Estończyk został zatrzymany na terytorium Rosji, w rejonie Pskowa.

Po uwolnieniu Kohvera szef estońskiego MSW Hanno Pevkur oświadczył, że „jego wymiana na Dressena nie świadczy o polepszaniu stosunków między Estonią i Rosją”.

08.09.2014 | Estoński oficer uprowadzony przez rosyjskie służby
08.09.2014 | Estoński oficer uprowadzony przez rosyjskie służbyFakty TVN

Autor: tas\mtom / Źródło: baltnews.lv, rus.err.ee, Echo Moskwy, Regnum

Tagi:
Raporty: