Po spotkaniu Tusk-Barosso: Umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą "nadal na stole"

Po spotkaniu Tusk-Barosso: Umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą nadal na stole, zaprzestać represji
Po spotkaniu Tusk-Barosso: Umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą nadal na stole, zaprzestać represji
tvn24
tvn24Donald Tusk i Jose Manuel Barosso w Brukseli

Umowa stowarzyszeniowa UE z Ukrainą jest "nadal na stole" i stanowi "najlepszy krok na drodze do politycznej modernizacji kraju" - ocenił po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem w Brukseli szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barosso. Dodał, że najlepszym przykładem dla Ukraińców powinna być Polska. Warunkiem koniecznym do rozmów jest jednak "zaprzestanie represji i przemocy".

Barosso powiedział, że Polska podpisała umowę stowarzyszeniową z UE na początku lat 90., na długo przed formalnym członkostwem. - W 1990 roku polski PKB per capita był powyżej ukraińskiego o zaledwie 100 dolarów. Dzisiaj polski PKB na głowę obywatela przekracza ukraiński o 9 tys. dolarów. To pokazuje, jak bliska współpraca z Unią Europejską przynosi sukcesy - przekonywał Barosso.

I oświadczył: - Uważamy, że konieczne są dalsze reformy, które będą zmierzały do dialogu wszechstronnego, obejmującego wszystkich, wyprowadzającego Ukrainę z obecnego pata, z poszanowaniem praw człowieka i woli Ukraińców.

"Zaniepokojeni sytuacją na Majdanie"

Barosso dodał, że UE jest bardzo zaniepokojona doniesieniami z Ukrainy. - Nasz pierwszy komunikat do władz Ukrainy to zaprzestanie aktów przemocy i zastraszania - powiedział. Wyjaśnił, że rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem i przedstawił stanowisko UE w tej sprawie. - Domagamy się, aby ci, którzy są winni tych aktów, stanęli przed wymiarem sprawiedliwości - powiedział. - To, co się zdarzyło nie powinno się zdarzać.

Barroso zapewnił, że Unia pozostanie zaangażowana w pomoc w rozwiązanie kryzysu na Ukrainie, a ewentualna umowa stowarzyszeniowa jest "nadal na stole". Dowodem gotowości do wsparcia były niedawne wizyty w Kijowie komisarza UE ds. rozszerzenia Sztefana Fuelego i szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Tusk: warunkiem dialogu z Ukrainą jest zaprzestanie przemocy
Tusk: warunkiem dialogu z Ukrainą jest zaprzestanie przemocytvn24

Tusk apeluje o wspólne stanowisko UE

Donald Tusk zaapelował o wspólne stanowisko państw UE i jej instytucji w sprawie sytuacji na Ukrainie. Dodał, że warunkiem dialogu jest zaprzestanie przemocy.

Zdaniem premiera obecny kryzys na Ukrainie to "znak determinacji" narodu ukraińskiego na rzecz realizacji wielkiego projektu, jakim jest umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE.

Jak podkreślił, najważniejsze jest zaprzestanie aktów przemocy. - Żadna władza ukraińska nie może liczyć na rozmowę z nami, dopóki przemoc będzie obecna na Majdanie - powiedział Tusk. - Europa jest gotowa do dialogu, ale warunkiem sine qua non jest zaprzestanie wszelkich represji i przemocy.

Autor: pk/kka / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości