Świat

Po masakrze w Newtown zebrała się grupa zadaniowa ds. broni

Świat


Podczas gdy w Newtown w stanie Connecticut chowano w czwartek kolejne ofiary niedawnej masakry w szkole podstawowej, w Waszyngtonie wiceprezydent Joe Biden zebrał na pierwszym posiedzeniu grupę zadaniową, mającą zająć się problemem przemocy z użyciem broni.

Masakra, w której łącznie z 20-letnim napastnikiem zginęło 28 osób, w tym 20 dzieci, wywołała w USA dyskusje na temat zaostrzenia przepisów o posiadaniu broni. Biden zebrał na 90-minutowym posiedzeniu m.in. członków rządu, prokuratora generalnego i przedstawicieli policji.

Prezydent Barack Obama zlecił tej grupie opracowanie planu zajęcia się problemem przemocy z użyciem broni.

Przywrócą zakaz?

Biden podkreślił, że Obama jest zdecydowany spełnić obietnicę, złożoną po piątkowej masakrze w Connecticut i podjąć działania. Obama zadeklarował kilka dni temu poparcie dla starań demokratycznej senator Dianne Feinstein w sprawie przywrócenia zakazu posiadania przez cywilów automatycznej broni ofensywnej typu wojskowego (ang. assault weapons). Krajowe Stowarzyszenie Strzeleckie (NRA) - potężne lobby, które od dawna sprzeciwia się ograniczaniu prawa do posiadania broni, zapowiedziało, że zaproponuje w piątek "znaczący wkład" w zapobieżenie takim masakrom, jak w Newtown.

Autor: mn / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: