TVN24 | Świat

Ośmioro kandydatów wystartuje w wyborach lidera konserwatystów

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP

Władze Partii Konserwatywnej ogłosiły we wtorek, że ośmioro pretendentów do objęcia przywództwa w ugrupowaniu uzyskało wymagane poparcie przynajmniej 20 posłów. W środę wezmą oni udział w pierwszej turze wyborów. Nazwisko nowego lidera ma zostać ogłoszone 5 września.

Te osiem osób to: Kemi Badenoch, wiceminister w resorcie wyrównywania szans, budownictwa i społeczności lokalnych, Suella Braverman, prokurator generalna Anglii i Walii, Jeremy Hunt, szef komisji zdrowia w Izbie Gmin, Penny Mordaunt, wiceminister handlu międzynarodowego; Rishi Sunak, który do 5 lipca był ministrem finansów, szefowa dyplomacji Liz Truss, Tom Tugendhat, szef komisji spraw zagranicznych oraz Nadhim Zahawi, który zastąpił Sunaka w roli ministra finansów.

Przed upływem terminu na uzyskanie wymaganego poparcia z wyścigu wycofali się minister transportu Grant Shapps, Sajid Javid, który do 5 lipca pełnił funkcję ministra zdrowia oraz poseł Rehman Chishti, natomiast minister spraw wewnętrznych Priti Patel ogłosiła, że jednak nie będzie się ubiegać o przywództwo.

Trzy głosowania

W środę wczesnym popołudniem odbędzie się pierwsze głosowanie wśród posłów Partii Konserwatywnej. Po nim z wyścigu odpadną kandydaci, którzy dostaną mniej niż 30 głosów lub - jeśli wszyscy przekroczą ten próg - osoba z najmniejszym poparciem.

Drugie głosowanie odbędzie się w czwartek, a trzecie - w poniedziałek. Posłowie będą głosować w kolejnych rundach do wyłonienia finałowej dwójki, co ma nastąpić najpóźniej do 21 lipca. Spośród nich zwycięzcę wskażą wszyscy członkowie ugrupowania w głosowaniu pocztowym. Nazwisko nowego lidera ma zostać ogłoszone 5 września. Tego samego dnia urząd premiera przestanie pełnić Boris Johnson.

Po fali rezygnacji ze stanowisk rządowych Johnson ogłosił 5 lipca, że ustąpi ze stanowiska lidera konserwatystów oraz premiera, ale będzie pełnił obowiązki do czasu wyłonienia następcy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości