Świat

Zabił w komisariacie. "Zatrzymano pięć osób z otoczenia nożownika"

Świat


Po ataku nożownika w prefekturze paryskiej policji zatrzymano pięć osób z otoczenia napastnika. Do zatrzymań doszło w departamencie Dolina Oise (Val d'Oise) w regionie Ile-de-France - poinformowało źródło związane ze sprawą.

Do przeszukań i zatrzymań doszło w Gonesse, Sarcelles i Le Thillay.

Wśród zatrzymanych jest imam z sali modlitewnej w Gonesse, do której uczęszczał sprawca. Imam figuruje w policyjnej kartotece S, obejmującej zradykalizowanych islamistów - poinformowało inne źródło związane ze śledztwem, na które powołuje się agencja AFP.

W piątek merostwo Gonesse poinformowało, że związek muzułmański, który zatrudniał imama, postanowił zerwać z nim kontrakt.

Atak nożownika w paryskiej komendzie

Mickael Harpon, zatrudniony w prefekturze od 2003 roku, zamordował nożem czworo innych pracowników, w tym trzech funkcjonariuszy. Sprawca został zastrzelony przez policję. Trwa dochodzenie, w ramach którego śledczy próbują ustalić, czy atak był działaniem samotnego szaleńca, który uległ radykalizacji, czy też sprawca miał wspólników bądź inspiratorów.

Harpon urodził się na francuskiej wyspie Martynika i od 2003 roku pracował w dyrekcji wywiadu prefektury policji DRPP jako informatyk. Mieszkał w Gonesse i około 10 lat temu przeszedł na islam. Śledztwo ujawniło oznaki "utajonej radykalizacji" nożownika oraz "kontakty między napastnikiem a kilkoma osobami, które prawdopodobnie należą do islamistycznego ruchu salafitów".

Od 2015 roku z francuskiej policji ze względu na podejrzenia o radykalizację usunięto około 20 osób, ale w przypadku Harpona nie było takich przypuszczeń.

Autor: momo / Źródło: PAP