Płonący myśliwiec awaryjnie lądował na lotniskowcu

Awaryjne lądowanie płonącego myśliwca na lotniskowcu
Awaryjne lądowanie płonącego myśliwca na lotniskowcu
USNavy
USNavyAwaryjne lądowanie płonącego myśliwca na lotniskowcu

Podczas rutynowych ćwiczeń na pokładzie atomowego lotniskowca USS Carl Vinson, doszło do groźnie wyglądającego wypadku. Przy jednej z prób podejścia do lądowania zapalił się silnik myśliwca F/A-18. Kamera na pokładzie okrętu zarejestrowała ponowne awaryjne lądowanie maszyny z jednym płonącym silnikiem.

Pilot F/A-18 Hornet ćwiczył tak zwaną procedurę "touch and go", która polega na symulowanym podejściu do lądowania. Jednak zamiast doprowadzić manewr do końca, po muśnięciu kołami pokładu, pilot dodaje gazu i ponownie wzbija się w powietrze. Podczas jednej z takich operacji, po maksymalnym dodaniu gazu, w jednym z silników F/A-18 wybuchł pożar.

Mistrzowskie wykonanie

 
F/A-18 Superhornet podczas normalnego startu (Fot. USNavy) 
 
Przygotowania do startu (Fot. USNavy) 

Pilot zdołał wznieść się na jednym sprawnym silniku, zatoczyć krąg i ponownie podejść do lądowania, tym razem awaryjnego. Na szczęście przebiegło ono bez problemów. Za swój wyczyn otrzymał już nieoficjalną pochwałę, ponieważ "wykonał perfekcyjne lądowanie biorąc pod uwagę ekstremalną sytuację".

Po zatrzymaniu maszyny na pokładzie, pożar silnika gwałtownie powiększył się. Przygotowana na sytuację awaryjną załoga lotniskowca zdołała jednak stłumić płomienie, zanim te dotarły do zbiorników z paliwem. Gdyby doszło do ich zapłonu i eksplozji, sytuacja przybrałaby bardzo dramatyczny obrót.

F/A-18 został uszkodzony, ale nadaje się do naprawy.

Kłopoty z silnikami

To nie pierwszy problem z Hornetem na pokładzie lotniskowca w ostatnich tygodniach. 30 marca doszło do groźnego wypadku na pokładzie innego lotniskowca atomowego typu Nimitz, USS John Stennis.

Podczas przygotowań do startu F/A-18C Hornet z korpusu Marines, doszło do eksplozji jednego z silników. Ponieważ dookoła samolotu znajdował się tłum obsługi pokładowej, 10 marynarzy zostało rannych.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: USNavy

Pozostałe wiadomości