Świat

"Pjongjang nadal więcej szczeka niż gryzie". Naukowiec sugeruje atomowy atak statkiem

Świat


Po serii sprzecznych sygnałów od władz USA na temat potencjału jądrowego Korei Północnej, głos zabrał prawdopodobnie najwięcej wiedzący na ten temat naukowiec, Siegfried Hecker. Jego zdaniem Pjongjang potrzebuje jeszcze serii testów nuklearnych aby móc zbudować głowice rakietowe, ale sugeruje, że Koreańczycy z Północy mogą potajemnie przeszmuglować bombę atomową do Korei Południowej.

Hecker wielokrotnie odwiedzał Koreę Północną od lat 90-tych jako członek różnych delegacji nadzorujących próby atomowego rozbrojenia państwa Kimów. Przewodził między innymi ostatniej misji do centrum północnokoreańskiego programu atomowego w Jongbjon w 2010 roku, podczas której pokazano mu dotychczas tajny nowoczesny zakład wzbogacania uranu.

Potrzeba jeszcze prób

Podczas konferencji w Wiedniu Hecker stwierdził, że doniesienia pochodzące z raportu amerykańskiego wywiadu wojskowego, według których Korea Północna posiada zminiaturyzowaną głowicę jądrową, są fałszywe. Zdaniem naukowca, Koreańczykom z Północy brakuje doświadczenia, które mogą zdobyć tylko przeprowadzając kolejne próby jądrowe. Gdy Amerykanie i Rosjanie rozwijali swoje programy jądrowe pół wieku temu, to zanim zminiaturyzowali głowice przeprowadzili dziesiątki próbnych eksplozji. Z tego powodu w ocenie Heckera należy się spodziewać w najbliższych tygodniach lub miesiącach czwartego testu nuklearnego w Korei Północnej.

Atak dywersyjny?

- Ogólnie rzecz biorąc, to nadal więcej szczekają niż gryzą - stwierdził amerykański naukowiec. Zaznaczył przy tym, że Koreańczycy z Północy są narodem bardzo zdeterminowanym i uparcie dążącym do celu, więc nie należy ich ignorować. Zdaniem Heckera, bardziej niż północnokoreańskich rakiet z głowicami jądrowymi należy się obawiać asymetrycznego wykorzystania prymitywnej bomby atomowej. Zasugerował tu przewiezienie ładunku w ukryciu przy pomocy ciężarówki albo statku czy łodzi. Zaznaczył, że byłoby to bardzo trudne i ryzykowne, ale bardziej prawdopodobne w krótkim terminie, niż opracowanie zminiaturyzowanej głowicy jądrowej. Korea Północna wiele razy zapowiadała, że pomimo nacisku międzynarodowego nie odstąpi od prac nad bronią jądrową i rakietami dalekiego zasięgu. Pjongjang twierdzi, że jest to konieczne narzędzie obrony przed zakusami "agresywnych imperialistów".

Autor: mk/ja / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: