Propagandowy przekaz jakich setki. Z wyjątkiem jednego zdjęcia


Telewizja państwowa Korei Północnej opublikowała serię zdjęć z pomyślnych testów silnika rakietowego dużej mocy. Widać na nich rozradowanego Kim Dzong Una otoczonego wiwatującymi żołnierzami. Jedna scena jest szczególnie niecodzienna.

Testy zostały przeprowadzone w niedzielę w Tongch'ang w północnej części kraju.

Kim Dzong Un, którego cytuje północnokoreańska agencja prasowa KCNA, ogłosił, że próba była wydarzeniem o historycznym znaczeniu dla północnokoreańskiego przemysłu rakietowego i zakończyła się sukcesem. Określił ją "narodzinami" przemysłu rakietowego.

Kim uradowany testami

W niedzielę telewizja pokazała zdjęcia z testów, na których Kim przygląda się próbie w towarzystwie swoich urzędników.

Na jednym ze zdjęć widać, jak Kim siedzi przy monitorach i pokazuje coś wskaźnikiem. Na innym przygląda się startowi rakiety. Jest też kilka zdjęć zrobionych po udanych testach: Kim w towarzystwie wiwatujących współpracowników uśmiecha się i trzyma za dłoń jednego z nich.

Na innym zdjęciu ściska się z żołnierzem. Na ostatnim z serii widać, że najwyraźniej rozradowany dyktator Korei Północnej bierze na barana starszego wiekiem żołnierza. Nie wiadomo, czym ten ostatni szczególnie sobie na tak niecodzienny gest zasłużył.

Korea nieustannie testuje nowy sprzęt

Według Pjongjangu, test nowego napędu służył rozwojowi technologicznego rakiet nośnych przeznaczonych do wynoszenia satelitów na orbitę. Zdaniem ekspertów militarnych, za północnokoreańskim programem kosmicznym w rzeczywistości kryją się cele wojskowe. Nowe silniki mogą być wykorzystane do napędzania rakiet balistycznych.

W zeszłym roku Korea Północna przeprowadziła dwie próby nuklearne i 24 próby rakiet balistycznych. W tym roku Pjongjang kontynuuje testy rakietowe.

Eksperci obawiają się, że wkrótce władze Korei Północnej będą dysponowały bronią atomową i rakietami balistycznymi o zasięgu pozwalającym na dokonanie ataku na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

Korea Północna jest objęta oenzetowskimi sankcjami i embargiem na broń, których celem jest powstrzymanie tego kraju przed rozwijaniem programów nuklearnego i rakietowego.

Autor: pk\mtom/jb / Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości