"Pius XII ratował Żydów"

Aktualizacja:
 
Pius XII - papież czasów wojnyEAST NEWS

Benedykt XVI ogłosił, że jego poprzednik z czasów II wojny światowej - Pius XII ratował Żydów. To jedno z najbardziej zdecydowanych wystąpień Watykanu w obronie Piusa XII. – Jego interwencje były tajne i ciche. W tym trudnym momencie historii tylko w taki sposób można było uratować dużą liczbę ludzi – podkreślił Benedykt XVI. - To zapowiedź szybkiej beatyfikacji - twierdzi na łamach "Gazety Wyborczej" watykanista Marco Tossatti.

Pius XII (Eugenio Pacelli) został wybrany na papieża w 1939 r., pół roku przed wybuchem drugiej wojny światowej. Pod jego adresem nieraz padały zarzuty o obojętność wobec zagłady Żydów, przemilczanie zbrodni hitlerowskich, a nawet o sprzyjanie III Rzeszy. Dlatego rozpoczęty w 1967 r. proces beatyfikacyjny był szalenie kontrowersyjny. Protestowały głównie wspólnoty żydowskie.

Izrael walczy o zablokowanie beatyfikacji

Szczególne emocje sprawa wywołuje w Izraelu, który kanałami dyplomatycznymi stara się zablokować proces beatyfikacyjny papieża, który stał na czele Kościoła w latach 1939 –1958 - pisze "Rzeczpospolita".

Każdej instytucji religijnej trudno się przyznać do własnych błędów. Trzeba się jednak zmierzyć z bolesną prawdą. prof. Israel Gutman, Yad Vashem

Jego zdaniem papież nie interesował się losem Żydów i podczas wojny nie zdał egzaminu z solidarności. – Niemcy postanowili wymordować wszystkich członków pewnego narodu. Mężczyzn, kobiety i dzieci. To coś całkowicie sprzecznego z zasadami religii katolickiej. Tymczasem Pius pozostał obojętny i nie zrobił nic, by pomóc mordowanym – podkreślił prof. Gutman.

Benedykt XVI: Pius starał się pomagać

Obecny papież odrzucił "czarną legendę" Piusa XII, według której nie kiwnął on palcem, żeby pomóc ofiarom Holokaustu. Słowa te padły w letniej rezydencji papieża Castel Gandolfo podczas spotkania z członkami amerykańskiej fundacji Pave the Way, która zbiera materiały na temat wojennej działalności Piusa XII.

Benedykt XVI podkreślił, że chciałby, by wreszcie zostały przełamane uprzedzenia wobec Piusa, który "w odważny sposób" starał się pomagać Żydom prześladowanym przez III Rzeszę.

Pius XII nie był żadnym "papieżem Hitlera". To całkowicie nieprawdziwy stereotyp. Podstawowy błąd, jaki popełnia wiele osób, które wypowiadają się w tej sprawie, to przykładanie dzisiejszych standardów do tamtych czasów. Dla Piusa XII Holokaust nie był najważniejszym aspektem wojny. Jego zadanie polegało na tym, żeby ocalić przed zniszczeniem katolików i Kościół, a nie Żydów. Nic więc dziwnego, że nie mówił cały czas tylko o Holokauście. Pius XII - obrońca Żydów

Wyboista droga do beatyfikacji

Stanowisko papieża jest odczytywane jako zdecydowany postęp wobec ostatnich wydarzeń w kontekście zapowiadanej od dawna beatyfikacji Piusa XII: jeszcze w grudniu ubiegłego roku Papież Benedykt XVI wstrzymał kontrowersyjną beatyfikację "papieża czasu wojny". Watykan powołał wówczas komisję, która jeszcze raz miała zbadać przyczyny milczenia Piusa XII wobec Holocaustu oraz politykę podczas II wojny światowej.

Na prośbę Benedykta XVI komisja miała ocenić też wpływ ewentualnej beatyfikacji Piusa XII na stosunki Kościoła z Izraelem oraz światem żydowskim. Jej powołanie wstrzymało beatyfikację, która do niedawna wydawała się pewna wskutek decyzji Kongregacji ds. Kanonizacji zatwierdzającej dokument o "heroiczności cnót chrześcijańskich" Piusa XII z maja 2007 r.

To był przedostatni krok prowadzący ku beatyfikacji. Po nim ostateczną decyzję miał podjąć Benedykt XVI. Było niemal pewne, że będzie pozytywna. Tymczasem proces beatyfikacyjny oddalił się o kolejne miesiące.

1945: ocaleni Żydzi dziękują Piusowi

Teraz Benedykt XVI przypomniał, że 29 listopada 1945 roku do Watykanu przybyła specjalna delegacja, w której składzie znalazło się 80 byłych więźniów niemieckich

Nie przepuszczał żadnej okazji, żeby interweniować na ich (Żydów - red.) rzecz czy to bezpośrednio, czy też przez innych członków i instytucje Kościoła katolickiego. papież Benedykt XVI

– Nie przepuszczał żadnej okazji, żeby interweniować na ich rzecz czy to bezpośrednio, czy też przez innych członków i instytucje Kościoła katolickiego – mówił papież, przypominając, że w tym roku przypada 50. rocznica śmierci Piusa XII. – Podczas tych pięciu dekad wiele o nim napisano. Ale nie wszystkie aspekty jego działalności zostały pokazane w prawdziwym świetle – dodał.

Źródło: PAP, "Gazeta Wyborcza", "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: EAST NEWS