Świat

"Piracki" kuter wyładowany tonami haszyszu

Świat


Hiszpanie zatrzymali na Morzu Śródziemny kuter rybacki, na pokładzie którego ukryto łącznie ponad 17 ton haszyszu. Aresztowano wszystkich 14 członków egipskiej załogi.

Jednostkę zatrzymano w piątek około 60 mil morskich od miasta Fuengirola. Została ona odeskortowana do portu w Maladze, gdzie statek został rozładowany. Przedstawiciel służby celnej, który dowodził operacją, powiedział, że zatrzymana jednostka była "statkiem pirackim, bez bandery, niezarejestrowanym i bez żadnych dokumentów".

Rzeka haszyszu płynie przez morze

Statek służb celnych został wezwany, gdy samoloty patrolujące zaobserwowały mężczyzn przepakowujących podejrzany ładunek na swój statek z innej większej jednostki. Skierowała się ona następnie w stronę Maroka.

Po zatrzymaniu na pokładzie statku rybackiego, który był w bardzo złym stanie technicznym, odkryto 654 pakunki z haszyszem, o wadze ponad 17 ton. Wśród aresztowanych jest dwóch nieletnich. Ze względu na geograficzną bliskość Maroka, wielkiego producenta haszyszu, i historyczne związki z krajami Ameryki Łacińskiej Hiszpania jest głównym krajem Starego Kontynentu, dokąd trafiają narkotyki do dalszego rozprowadzania w Europie. W 2012 roku hiszpańskie służby bezpieczeństwa skonfiskowały prawie 21 ton kokainy i 326 ton haszyszu. To 41 proc. całej kokainy, skonfiskowanej w tamtym roku w Europie, i 74 proc. jeśli chodzi o haszysz.

Autor: mk//kdj/k / Źródło: PAP