Świat

Piraci wypuścili hiszpańskich marynarzy

Świat

PAP/EPAHiszpańska łódź rybacka "Playa de Bakio" została uprowadzona przez piratów przed tygodniem

Somalijscy piraci wypuścili w sobotę na wolność 26-osobową załogę hiszpańskiego trawlera - podały władze w Madrycie. Według źródeł somalijskich za zakładników zapłacono okup w wysokości 1,2 mln dolarów.

- Statek zwolniono około godziny 16.00 (15.00 w Polsce). Zostaliśmy poinformowani przez służby wywiadowcze, że piratom przekazano 1,2 mln dolarów, które przewieziono im na małej łodzi - powiedział Abdisalam Chalif Ahmed, szef portu w Haradhere w środkowej Somalii. - Wiemy też, że piraci dostali się do wsi El-Hud, gdzie wynajęli samochody, które zabrały ich dalej - dodał.

Hiszpanie: o okupie ani słowa

Hiszpański trawler "Playa de Bakio" przystosowany do połowu tuńczyków piraci uprowadzili przed tygodniem, w niedzielę. Napastnicy ostrzelali statek z granatników, a następnie dokonali abordażu. Nie było rannych. Potem piraci skierowali jednostkę w kierunku wybrzeża Somalii.

Obecnie trawler płynie w kierunku Seszeli pod eskortą fregaty hiszpańskiej marynarki wojennej Mendez Nunez - podała wicepremier Hiszpanii Maria Teresa Fernandez de la Vega. Do Victorii, stolicy wysp, powinna dotrzeć w ciągu 70 godzin - dodała.

Wicepremier nie wspomniała o okupie. Podkreśliła, że do uwolnienia załogi doszło dzięki wysiłkom dyplomatycznym Madrytu i pomocy władz Francji oraz Stanów Zjednoczonych.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA