Świat

Piraci górą, tym razem porwali tankowiec

Świat

navy.milSą groźniejsi od Jana Kuny

Somalijscy piraci po raz kolejny udowadniają, że to oni niepodzielnie rządzą na wodach Zatoki Adeńskiej. Tym razem porwali grecki tankowiec z 20 członkami załogi na pokładzie.

Jak poinformował Noel Choong z Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) uprowadzona w piątek jednostka płynęła z Azji Południowo-Wschodniej w kierunku Kanału Sueskiego.

Obecnie w pobliżu Somalii piraci przetrzymują kilkanaście statków 

Ataki świetnie uzbrojonych i wyposażonych w szybkie łodzie piratów są na wodach Zatoki Adeńskiej na porządku dziennym. W tym roku uderzyli na wodach somalijskich już 69 razy. W sumie porwali 27 statków. W ich rękach wciąż pozostaje 11 jednostek z ponad 200 członkami załóg!

ONZ: walczcie z piratami

We wtorek zaniepokojona skalą zjawiska Rada Bezpieczeństwa ONZ ponownie zaapelowała do zainteresowanych krajów o zaangażowanie w walkę z piractwem u wybrzeży Somalii.

Uchwalono rezolucję 1838, zredagowaną przez Francję i przyjętej jednomyślnie przez wszystkich 15 członków Rady. Apeluje się w niej do "krajów zainteresowanych bezpieczeństwem w żegludze o aktywne działanie w walce z piractwem u wybrzeży Somalii". Jak sprecyzowano, chodzi "w szczególności o skierowanie okrętów i samolotów wojskowych" przez kraje, które dysponują środkami militarnymi w tej strefie.

Rezolucja zastrzega, że ma się to odbywać "w poszanowaniu prawa międzynarodowego".

UKRAINA ŚLE CZOŁGI DO PŁD. SUDANU? - CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: navy.mil