Świat

Pierwszy taki zabieg w Europie

Świat

Aktualizacja:
 
TVN24Rewolucja w europejskiej chirurgii

Dotychczas, aby usunąć ślepą kiszkę pacjentowi w ruch szedł skalpel. Ale dzięki szwedzkim lekarzom już nie będzie to konieczne - udało im się bowiem usunąć kawałek jelita przez... usta.

Zabiegu, który zakończył się sukcesem, dokonał zespół szwedzkich lekarzy ze szpitala uniwersyteckiego w Goeteborgu. Operacji poddano 30-letnią kobietę.

- Pacjentka wkrótce po przebudzeniu udała się do domu i czuje się bardzo dobrze - powiedział kierujący zespołem zabiegowym dr Per-Ol Park.

Jego zdaniem, za stosowaniem tej metody przemawiają zarówno względy medyczne, jak i ekonomiczne. Podczas takiej operacji pacjent jest usypiany, a zdalnie sterowane instrumenty oraz kamera wprowadzane są do jamy brzusznej przez usta. Przez usta wydobywany jest też usunięty fragment narządu. Nie potrzebne jest otwieranie jamy brzusznej, krótszy jest też czas rekonwalescencji i pobytu w szpitalu.

Szwedzkim lekarzom chodziło o sprawdzenie możliwości oraz przydatności metody transgastrycznej w normalnej praktyce szpitalnej. Zespół lekarski z Goeteborga otrzymał już zgodę na przeprowadzenie 30 operacji wewnątrz jamy brzusznej metodą transgastryczną.

Podobne zabiegi z wykorzystaniem tzw. chirurgii transgastrycznej były już wykonywane w Indiach i w USA.

mwis/iga

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24