Świat

Pierwszy taki atak od ogłoszenia rozejmu

Świat


Samoloty bojowe dokonały w niedzielę nalotu na dzielnice miasta Aleppo w północnej Syrii. To pierwszy taki atak od czasu wejścia w życie przed niemal tygodniem rozejmu zainicjowanego przez USA i Rosję - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według tego źródła pociski spadły na dzielnice Karam al-Dżabal, Karam al-Beek, Sachur i Szejch Hadar, a wiele osób zostało rannych. Obserwatorium nie było na razie w stanie podać innych szczegółów, w tym - kto dokonał nalotów.

AFP przypomina, że Aleppo - dawny główny ośrodek gospodarczy Syrii - jest miejscem, gdzie toczyły się szczególnie zacięte walki w konflikcie syryjskim, który wybuchł w roku 2011 i pochłonął ponad 300 tysięcy ofiar.

Tygodniowy rozejm

Zainicjowany przez USA i Rosję rozejm zakładał m.in. dostarczenie pomocy humanitarnej do kontrolowanych przez rebeliantów rejonów miasta, które oblegają wojska rządowe. Liczbę ludności w Aleppo szacuje się na 250 tysięcy. Zachodnie dzielnice miasta są kontrolowane przez reżim syryjski, wschodnie - przez opozycję.

Uzgodniony przez Rosję i USA plan przewidywał zawieszenie broni przez siedem dni, począwszy od 12 września, a następnie rozpoczęcie skoordynowanej walki przez USA i Rosję przeciw ekstremistom z tzw. Państwa Islamskiego (IS) oraz Dżabat Fatah al-Szam, którzy nie są objęci rozejmem.

Od 12 września, gdy rozejm wszedł w życie, obie skonfliktowane strony informowały o wielokrotnym jego naruszeniu.

Autor: ts//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: