Świat

Pierwszy rosyjski helikopter przeznaczony dla Mistrala gotowy. Loty testowe w 2015 r.

Świat

wikipedia.orgHelikopter bojowy Ka-52. To na jego bazie powstaje Ka-52K

Rosja ogłosiła, że w hangarze stoi już pierwszy helikopter bojowy Ka-52K - jeden z najnowszych projektów rosyjskiej armii, który docelowo ma lądować na zamówionych we Francji Mistralach.

Rosyjskie ministerstwo obrony podało też we wtorek, że Ka-52K - helikopter bazujący na modelu Ka-52 stanowiącym jeden z podstawowych elementów rosyjskich sił powietrznych od lat 90. - wykona pierwsze loty testowe w 2015 roku.

Helikoptery i Mistrale

Bazą Ka-52K ma być francuski okręt desantowy Mistral. Mistrale są na tyle dużymi okrętami, że na ich pokładzie może się zmieścić i zostać przetransportowanych w rejon walk ponad 20 helikopterów.

Nie wiadomo, ile można się spodziewać po Ka-52K, ale helikopter "bazowy", który stanowił na etapie projektu punkt wyjścia dla najnowszej rosyjskiej maszyny powietrznej, czyli Ka-52 ma zasięg 460 km, może się wznosić nawet na wysokość 5 kilometrów i rozwija prędkość 270 km/h.

Podstawową bronią Ka-52 są rakiety AT-12 Wicher i system celowniczy Szkwał, który pozwala na wykrycie i uderzenie w czołg znajdujący się w odległości 10 km od maszyny.

Rosja chce w najbliższych latach wyposażyć swoją armię w co najmniej kilkadziesiąt helikopterów tego typu jednak przyszłość projektu zostanie określona dopiero w 2015 roku.

Nie wiadomo też, czy Rosjanie dostaną od Francuzów dwa okręty, na które podpisali z nimi przed laty kontrakt. Ze względu na naciski innych państw zachodnich, Pałac Elizejski wstrzymał się z jego realizacją.

Jeden z okrętów gościł już na pokładzie 800 rosyjskich marynarzy. Drugi powinien zostać zwodowany do końca tego roku.

Autor: adso//gak/kwoj / Źródło: Sputnik News, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org