Pierwszy polski Dreamliner wzbił się w powietrze

Pierwszy polski Dreamliner wzbił się w powietrze
Pierwszy polski Dreamliner wzbił się w powietrze
PLL LOT
PLL LOTPierwszy lot polskiego "liniowca ze snów"

Pierwszy egzemplarz Boeinga 787 Dreamliner zbudowany dla LOT-u wzbił się w powietrze. Maszyna wykonała krótki lot testowy z lotniska fabrycznego koncernu w Everett.

Maszyna w barwach LOT-u i z polską rejestracją SP-LRA wzbiła się z lotniska Paine Field około godziny 22 czasu polskiego w czwartek. Samolot wykonał lot testowy w okolicach głównych zakładów Boeinga w Everett w stanie Waszyngton.

Pierwszy Dreamliner ma trafić do Polski za mniej niż miesiąc, czyli 15 listopada. Będzie to pierwszy samolot tego typu, który pojawi się w Europie.

Przemiana pokoleniowa

Jednak zanim pierwszy B787 LOT-u przyleci na Stary Kontynent, wykona jeszcze szereg lotów testowych pod kuratelą Boeinga. Mają one na celu sprawdzenie, czy nowy samolot jest w pełni sprawny.

Po przejęciu przez Polaków przez około miesiąc będzie wykonywał loty szkoleniowe pomiędzy polskimi lotniskami. Polscy piloci pod nadzorem instruktorów z Boeinga będą zdobywać praktyczne szlify w nowej maszynie. Do połowy grudnia Polacy nabędą tyle doświadczenia, że będą już mogli latać nowym Dreamlinerem na krótkich trasach europejskich. W styczniu odbędzie się pierwszy lot na docelowej trasie Warszawa-Chicago.

Kolejnego Dreamlinera LOT ma otrzymać już w styczniu, a trzy kolejne do marca 2013 roku. Wszystkie polskie B787 trafią docelowo na trasy długodystansowe. Dreamlinery zastąpią we flocie polskiego przewoźnika starsze Boeingi 767, które mają zupełnie zniknąć już w 2013 roku.

Autor: mk/tr/k / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: LOT

Pozostałe wiadomości