Świat

Pierwszy dzień sede vacante

Świat


Po abdykacji Benedykta XVI piątek jest pierwszym roboczym dniem wakatu w Stolicy Apostolskiej. W czasie sede vacante Kościołem i Watykanem zarządza Kolegium Kardynałów z jego dziekanem kard. Angelo Sodano i kamerlingiem kard. Tarcisio Bertone, nadzorcą dóbr Stolicy Świętej. Jak dowiedziała się TVN24, decyzja o dacie konklawe zapadnie w poniedziałek.

W czwartkowy wieczór kardynał kamerling nałożył pieczęcie na opuszczony przez Benedykta XVI papieski apartament w Pałacu Apostolskim oraz prowadzącą do niego windę. W obu tych miejscach pojawiły się napisy "sede vacante". Wraz z rozpoczęciem wakatu wszyscy prefekci i przewodniczący dykasterii Kurii Rzymskiej, a więc kongregacji i rad, oraz ich członkowie przestają pełnić swe urzędy.

Rządy w sede vacante

Na mocy konstytucji apostolskiej Jana Pawła II "Universi dominici gregis" o wakacie Stolicy Apostolskiej i wyborze Biskupa Rzymskiego, w okresie tym odbywać się będą kongregacje kardynałów. Na tych posiedzeniach podejmowane będą różne decyzje, dotyczące bieżących spraw, funkcjonowania Watykanu i przygotowania konklawe. Pierwsza kongregacja ogólna, określana jako przygotowawcza, ma zebrać się w poniedziałek 4 marca. W sobotę i niedzielę nie odbędą się żadne formalne posiedzenia.

Gotowi

W Rzymie jest już większość kardynałów, zarówno elektorów, jak i dostojników w wieku powyżej 80 lat, którzy nie wezmą udziału w konklawe.

Jak przewiduje watykańskie prawo, kardynałowie powinni rozpocząć proces wyboru papieża od 15 do 20 dni od momentu śmierci lub ustąpienia jego poprzednika. Zgodnie z dokonanymi przez Benedykta XVI w ostatnich dniach jego pontyfikatu zmianami, kardynałowie nie są jednak sztywnie związani tym okresem.

Decyzja o konklawe za kilka dni

Obecnie duchowni mogą nadzwyczajnie skrócić okres oczekiwania na konklawe, jeśli będzie możliwość, iż wszyscy kardynałowie zbiorą się w Rzymie wcześniej niż 15 dni po tym jak opustoszeje tron Piotrowy. Decyzja w tym zakresie może zostać podjęta w poniedziałek. Wówczas, według nieoficjalnych informacji, w Watykanie zbierze się grupa kardynałów odpowiedzialnych za zorganizowanie konklawe. 15 dni od abdykacji Benedykta XVI upłynie wieczorem 14 marca. Można się więc spodziewać, że w okolicy tej daty zostanie wyznaczony początek obrad konklawe, które będzie miało wyłonić nową głowę Kościoła Katolickiego. Spekuluje się, że konkretnie będzie to już poniedziałek 11 marca. Do głosowania na konklawe uprawnionych będzie 117 kardynałów, w tym czterech z Polski: kard. Stanisław Dziwisz, kard. Zenon Grocholewski, kard. Kazimierz Nycz i kard. Stanisław Ryłko. Benedykt XVI nie weźmie udziału. Spodziewanych podczas konklawe jest jednak 115 purpuratów, bo oskarżony o "niestosowne zachowanie" kardynał Keith O'Brien z Edynburga zrezygnował z udziału, a Julius Darmaatmadja z Indonezji wytłumaczył się zbyt słabym wzrokiem na wyjazd do Rzymu.

Niespodziewana abdykacja Benedykta XVI

Ustąpienie papieża było szokiem i wydarzeniem historycznym. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w XV wieku. Benedykt XVI ogłosił swoją decyzję niespodziewanie w poniedziałek 11 lutego. Jako przyczynę swojego kroku wskazał podeszły wiek i niewystarczające siły do pełnienia obowiązków. Pontyfikat Benedykta XVI zakończył się formalnie w czwartek, 28 lutego, o godzinie 20, po siedmiu latach i dziesięciu miesiącach. Od tego momentu Kościołem i Watykanem zarządza Kolegium Kardynałów wraz z kardynałem kamerlingiem Tarcisio Bertone. Po południu Benedykt XVI, noszący teraz formalny tytuł emerytowanego papieża, opuścił na zawsze swój apartament w Pałacu Apostolskim w Watykanie i przeniósł się do letniej rezydencji papież w Castel Gandolfo, gdzie spędzi dwa pierwsze miesiące po ustąpieniu z urzędu. Później wróci do Watykanu, gdzie jak oznajmił, "będzie żył w cieniu".

Autor: mk,mn/ŁUD / Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: