Świat

Pierwszy czarnoskóry szef NASA

Świat

nasa.govCharles Bolden urodził się w 1946 roku

Czarnoskóry astronauta Charles Bolden zostanie nowym szefem NASA - zapowiada w sobotę dziennik "Los Angeles Times". To pierwszy przypadek, kiedy czarnoskóry Amerykanin będzie kierował Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej.

Nominacja Boldena, emerytowanego generała piechoty morskiej, ma być ogłoszona w momencie lądowania wahadłowca Atlantis, który niebawem wraca po kilkunastodniowej misji na orbicie.

Atlantis miał lądować już w piątek, jednak ze względu na warunki atmosferyczne, jego powrót przesunięto na sobotę. Prom kosmiczny ma, według ostatnich danych, wylądować na przylądku Canaveral o 15:16 czasu polskiego.

Po ogłoszeniu kandydatury, nominację Boldena będzie musiał jeszcze zatwierdzić amerykański Senat.

Kosmiczny weteran

Charles Bolden urodził się w 1946 roku w Columbii, w Karolinie Połudnowej. W 1977 roku ukończył University of Southern California, a później został pilotem testowym armii amerykańskiej.

W NASA pełnił dotąd wiele funkcji. W 1986 roku brał udział w misji wahadłowca Columbia (misja STS-61C), cztery lata później poleciał w kosmos na Discovery (STS-31). Później jeszcze dwukrotnie brał udział w misjach promów kosmicznych, za każdym razem jako dowódca załogi (STS-45 i STS-60)

Źródło: NASA, PAP

Źródło zdjęcia głównego: nasa.gov