Świat

Pierwsze zdjęcie Chaveza po operacji

Świat

Aktualizacja:
tvn24Prezydent Chavez z córkami

Władze Wenezueli opublikowały w piątek pierwsze zdjęcia prezydenta Hugo Chaveza od grudniowej operacji usunięcia nowotworu. Fotografie przedstawiają uśmiechniętego szefa państwa, który leży w łóżku i czyta kubańską gazetę. Obok są jego dwie córki.

Minister informacji Ernesto Villegas odczytał w państwowej telewizji najnowszy komunikat na temat stanu zdrowia 58-letniego Chaveza. Wynika z niego, iż infekcja płuc, na którą prezydent cierpiał w ostatnich tygodniach, "jest pod kontrolą", ale Chavez wciąż ma problemy z oddychaniem. Oddycha przez rurkę intubacyjną, która utrudnia mu mówienie.

- Po dwóch miesiącach skomplikowanej rekonwalescencji pacjent jest świadomy. Pozostaje w bliskim kontakcie z rządem" - powiedział Villegas. Zaprezentował też zdjęcia, na których Chavezowi towarzyszą córki: Maria Gabriela i Rosa Virginia. Uśmiechnięty prezydent leży w szpitalnym łóżku i czyta oficjalny kubański dziennik "Granma".

Według rządu wenezuelskiego fotografie zrobiono w czwartek wieczorem w Hawanie.

Dwa miesiące bez prezydenta

Chaveza nie widziano od 10 grudnia, kiedy wyjechał na leczenie na Kubę, gdzie przeszedł czwartą już operację usunięcia zmian nowotworowych. Przez dwa miesiące prezydent Wenezueli nie pojawił się publicznie. O stanie zdrowia szefa państwa informowały jedynie komunikaty jego zastępcy bądź innych przedstawicieli najwyższych władz państwa. Wywołało to plotki o śmierci albo stanie śpiączki, którym strona rządowa kategorycznie zaprzeczyła. W środę wiceprezydent Nicolas Maduro oświadczył, że Chavez, u którego w czerwcu 2011 zdiagnozowano nowotwór w rejonie miednicy, przechodzi obecnie "delikatną" i "złożoną" alternatywną terapię antyrakową. Nie podał jednak jej szczegółów. Chavez w październiku 2012 roku zostały wybrany na kolejną sześcioletnią kadencję. Stan zdrowia nie pozwolił mu jednak na powrót do ojczyzny na zaprzysiężenie, które miało odbyć się w zeszłym miesiącu.

Opozycja: rząd kłamie ws. zdrowia prezydenta

Lider wenezuelskiej opozycji Henrique Capriles Radonski w parę minut po opublikowaniu na Twitterze zdjęcia prezydenta oskarżył rząd, że kłamie w sprawie stanu zdrowia prezydenta. Capriles, który powołał się na rozmowy z ludźmi "z kręgu zwolenników" Chaveza, twierdził, że również oni nie wierzą rzecznikowi rządu, gdy wypowiada się na temat postępów w leczeniu prezydenta. Henrique Capriles wypowiedział się także bardzo krytycznie o sposobie ogłoszenia w środę przez rząd Chaveza 32- procentowej dewaluacji wenezuelskiego bolivara w stosunku do dolara. - Jeszcze poprzedniego dnia rząd zaprzeczał, że będzie dewaluacja - przypomniał przywódca opozycji. Pierwsze komentarze światowych mediów w sprawie dewaluacji bolivara zawierają opinie, że jest niewystarczająca i przeprowadzona zbyt późno, aby ustabilizować wenezuelskie finanse. "The Economist" napisał w najnowszym numerze: Caracas stało się jednym z najdroższych miast świata, obok takich stolic jak Tokio, Oslo i Paryż.

Autor: nsz//kv / Źródło: PAP

Raporty: