Świat

Pierwsze takie ataki od 13 lat. Uderzają z Morza Śródziemnego

Świat

Lotniskowiec USS John C. Stennis wpłynął na Morze Południowochińskie
US NavySamoloty z pokładu lotniskowca przeprowadzają naloty

Samoloty US Navy wykonały naloty na dżihadystów z pokładu lotniskowca pływającego po Morzu Śródziemnym. Jak informują Amerykanie, to pierwszy taki atak od 2003 roku. Do tej pory dżihadystów atakowały samoloty z baz lądowych i lotniskowców na Zatoce Perskiej.

Myśliwce F/A-18 Super Hornet wystartowały do ataku z pokładu lotniskowca USS Harry S. Truman niedługo po tym, jak wielki okręt przepłynął Kanał Sueski z Morza Czerwonego. US Navy nie sprecyzowała, na jakie cele i gdzie uderzyły. Prawdopodobnie były to pozycje tzw. Państwa Islamskiego w Syrii, gdzie wspierane przez USA bojówki prowadzą ofensywę.

Amerykanie zaznaczają, że przez 13 lat samoloty z lotniskowców US Navy nie wykonywały lotów bojowych z Morza Śródziemnego nad cele na Bliskim Wschodzie. Ostatni raz robiły to w 2003 roku, podczas początkowej fazy inwazji na Irak.

Sztafeta w nalotach

Nie wiadomo, jak długo USS Harry S. Truman będzie brał udział w działaniach przeciw dżihadystom z Morza Śródziemnego. Przez niemal pół roku robił to z Morza Arabskiego i Zatoki Perskiej, we współpracy z francuskim lotniskowcem atomowym Charles de Gaulle. Maszyny z jego pokładu wykonały tysiące nalotów.

Amerykański lotniskowiec jest na morzu już od listopada 2015 roku i zbliża się koniec jego misji. US Navy stara się ograniczać rejsy bojowe swoich największych okrętów do siedmiu miesięcy, po czym dwa i pół roku spędzają na naprawach, remontach, próbach oraz szkoleniu. Dzięki temu cenne lotniskowce nie zużywają się zbyt szybko, a ich załogi nie są wyczerpane. W efekcie spośród dziesięciu okrętów typu Nimitz zazwyczaj trzy są poza USA, w tym jeden na stałe w Japonii.

Ponieważ USS Harry S. Truman już właściwie rozpoczął swoją podróż do ojczyzny i tylko przy okazji wykonuje jeszcze naloty z Morza Śródziemnego, w zapalny rejon Bliskiego Wschodu ruszył jego zastępca, USS Dwight D. Eisenhower. Lotniskowiec wypłynął z bazy w Norfolk w środę. Stanowi okręt flagowy Grupy Uderzeniowej Lotniskowca 10, w skład której wchodzą dwa krążowniki rakietowe, cztery niszczyciele i prawdopodobnie jeden atomowy okręt podwodny.

USS Dwight D. Eisenhower powinien dotrzeć w rejon Bliskiego Wschodu w połowie czerwca i wówczas zacznie udział w nalotach na dżihadystów w ramach operacji Inherent Resolve. Samoloty startujące z jego pokładu będą zrzucać bomby na fanatyków do początku 2017 roku.

Autor: mk//rzw / Źródło: Reuters, USNI

Źródło zdjęcia głównego: US Navy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości