Pierwsze przemówienie po wyborach. O gospodarce

Świat


Prezydent USA Barack Obama, który we wtorkowych wyborach zapewnił sobie reelekcję, w piątek wygłosi przemówienie na temat gospodarki - poinformował w czwartek Biały Dom.

Obama przedstawi "działania, które należy podjąć, aby nasza gospodarka wciąż się rozwijała i aby zmniejszyć nasz dług" - powiedział agencji AFP przedstawiciel Białego Domu. Jak pisze agencja Reutera, w przemówieniu prezydent najpewniej poruszy kwestię podniesienia podatków i cięć wydatków rządowych, które mogą nastąpić automatycznie, jeśli do końca listopada mający większość w Izbie Reprezentantów Republikanie nie porozumieją się z prezydentem w sprawie sposobów redukcji deficytu budżetowego. Zagrożenie to nazwano "klifem fiskalnym" (fiscal cliff), sugerując możliwość wpadnięcia gospodarki w przepaść.

Bez konkretów? Jednak według Reutera nie należy się spodziewać, że Obama, który w wyborach pokonał republikańskiego rywala Mitta Romneya, w piątek przedstawi nowy, konkretny plan dotyczący zmniejszenia deficytu. Będzie raczej nakłaniał Kongres do rozwiązania pilnych kwestii. Ekonomiści obawiają się, że automatyczne cięcia wydatków będą miały fatalne skutki dla gospodarki i mogą ją nawet wpędzić w nową recesję.

Autor: jk//bgr / Źródło: PAP

Magazyny:
Raporty: