Świat

Pierwsze oficjalne spotkanie talibów z władzami Afganistanu

Świat


Zakończyły się rozmowy między władzami Afganistanu a przedstawicielami talibów - poinformowało w środę pakistańskie MSZ. Obie strony uzgodniły, że spotkają się ponownie po zakończeniu świętego dla muzułmanów miesiąca postu, ramadanu.

Nie podano dokładnej daty przyszłych rokowań. - Uzgodniono, że dla utrzymania pokoju w regionie każda strona podejdzie do procesu (rozmów) z powagą i pełnym zaangażowaniem - napisało w oświadczeniu ministerstwo spraw zagranicznych Pakistanu. Jak sprecyzowano, do spotkania między przedstawicielami afgańskich władz a talibami doszło we wtorek w Murree, górskim kurorcie niedaleko stolicy Pakistanu, Islamabadu. Więcej szczegółów nie ujawniono. Dzień wcześniej o rozmowach poinformował sam prezydent Afganistanu Aszraf Ghani. Były to pierwsze oficjalne i bezpośrednie rozmowy, które - jak to ujął Ghani - mają doprowadzić do pełnowymiarowych negocjacji.

Porozumienie na horyzoncie?

To, że władze w Kabulu przyznały po raz pierwszy, iż doszło do rozmów, sugeruje możliwy postęp po latach bezskutecznych prób doprowadzenia do bezpośredniego kontaktu obu stron - zwraca uwagę agencja Associated Press. Do rozmów w Pakistanie doszło po serii nieformalnych spotkań między talibami a reprezentantami rządu, ostatnio głównie w Katarze i Norwegii. Od objęcia we wrześniu stanowiska prezydenta w Afganistanie Aszraf Ghani uczynił priorytetem znalezienie rozwiązania pokojowego mimo trwających walk z talibami. Wcześniejsze próby rozpoczęcia dialogu nie powiodły się, głównie, jak pisze AP, z powodu braku wzajemnego zaufania stron.

Autor: dln//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: