Świat

Historyczna wizyta. Polska delegacja po raz pierwszy w Królestwie Bhutanu

Świat

Królestwo BHutanu to małe państewko piędzy Indiami a Chinami

- Wierzę, że ta pierwsza, historyczna wizyta przedstawicieli RP w Bhutanie będzie początkiem naszej owocnej współpracy. Szczególnie obiecująco prezentują się możliwości wspólnych projektów w dziedzinie zielonych technologii - powiedział dyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku w MSZ Michał Kołodziejski, który w Thimphu spotkał się m.in. z ministrem spraw zagranicznych Bhutanu Lyonpo Damcho Dorjim.

Celem wizyty, w której uczestniczyli przedstawiciele MSZ, Ministerstwa Środowiska, ambasador RP w Indiach oraz 10 firm-laureatów programu „Greenevo”, było zainicjowanie dwustronnych kontaktów politycznych i gospodarczych, w tym szczególnie zaprezentowanie władzom bhutańskim oferty laureatów programu Ministerstwa Środowiska „Greenevo”. Delegacja została przyjęta m.in. przez ministra spraw zagranicznych oraz przez wiceministrów resortów: dyplomacji, gospodarki, rolnictwa, planowania, informacji i komunikacji oraz infrastruktury, a także przez burmistrza stolicy Bhutanu - Thimphu. Ważnym elementem wizyty były rozmowy na temat współpracy na forum ONZ oraz możliwości udzielania przez Polskę pomocy rozwojowej. Omówiono również plany współpracy w zakresie rolnictwa i transportu miejskiego.

Rocznie 300 turystów z Polski

- Liczymy, że dzięki tej wizycie przyspieszony zostanie również proces powołania nowego konsula honorowego RP w Thimphu – podkreślił podczas rozmowy z szefem bhutańskiego MSZ dyrektor Michał Kołodziejski. Bhutan odwiedzany jest co roku przez blisko 300 turystów z Polski, którzy mogą potrzebować opieki konsularnej. Konsul honorowy odgrywałby również nieocenioną rolę w zapoczątkowaniu naszej wymiany handlowej - dodał dyrektor Kołodziejski. Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Bhutanem w listopadzie 2012 roku. Od marca 2015 r. w Bhutanie akredytowany jest ambasador RP w New Delhi.

Autor: dln/ja / Źródło: PAP