"Dziś tworzymy historię". Pierwsza wizyta delegacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Izraelu 

TVN24 | Świat

Autor:
asty, kab
Źródło:
PAP

Pierwsza oficjalna delegacja ministrów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich przybyła we wtorek do Izraela. Z powodu ograniczeń wynikających z pandemii COVID-19 goście musieli pozostać na lotnisku i nie mogli odwiedzić kraju.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zaprosił delegację ministrów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do złożenia następnej wizyty, kiedy kwarantanna będzie już zakończona. Po wylądowaniu emiracki minister finansów Obaid Humaid al-Tajar i szef resortu gospodarki Abdullah ibn Tuk al-Mari podpisali cztery umowy bilateralne z Izraelem w obszarach lotnictwa, ochrony inwestycji, nauki i technologii oraz umowę o zniesieniu wiz.

Umowa o ruchu bezwizowym jest pierwszą taką umową Izraela z krajem arabskim i musi zostać ratyfikowana przez oba państwa, zanim wejdzie w życie. Delegacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich przekazała ministrowi spraw zagranicznych Izraela Gabiemu Aszkenaziemu list od jego emirackiego odpowiednika Abdullaha ibn Zajeda, w którym zwraca się on oficjalnie o możliwość otworzenia ambasady w Tel Awiwie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Dziś tworzymy historię"

Stany Zjednoczone, Izrael i ZEA również ogłosiły utworzenie trójstronnego funduszu, mającego na celu wspieranie współpracy regionalnej. Tak zwany Fundusz Abrahama będzie mieć siedzibę w Jerozolimie. - Dziś tworzymy historię - oświadczył Benjamin Netanjahu kilka minut po wylądowaniu samolotu linii Etihad na lotnisku Ben Guriona pod Tel Awiwem. - Entuzjazm dla tego porozumienia pokojowego wśród naszego narodu jest ogromny - dodał.

- Wizyta delegacji ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich na tak wysokim szczeblu oraz umowy, które właśnie podpiszemy, pokażą naszym obywatelom, regionowi i całemu światu korzyści płynące z przyjaznych, pokojowych i normalnych wymian – powiedział Benjamin Netanjahu. - Pokój nie jest tylko na papierze, część jego owoców jest widoczna - wyjaśnił, wymieniając znaczący rozwój turystyki i wymiany handlowej między oboma krajami.

Trzeci kraj arabski ustanawia stosunki dyplomatyczne z Izraelem

- Porozumienie Abrahama (jak nazywany jest układ między ZEA a Izraelem - red) ustanowiło bezpośrednie powiązania gospodarcze między dwoma najlepiej prosperującymi i rozwiniętymi gospodarkami Bliskiego Wschodu - podkreślił minister skarbu USA Steven Mnuchin, reprezentujący administrację amerykańską podczas ceremonii.

Zjednoczone Emiraty Arabskie będą pierwszym państwem Zatoki Perskiej i trzecim krajem arabskim, po Egipcie i Jordanii, który ustanowi stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Spotkało się to z ostrą krytyką ze strony Autonomii Palestyńskiej, Iranu i Turcji.

Autor:asty, kab

Źródło: PAP