Świat

Pieniądze zarażają

Świat

Aktualizacja:
Grypą można zarazić się i w ten sposób
Grypą można zarazić się i tak

Wirusem grypy można zarazić się za pośrednictwem banknotów - pisze szwajcarska gazeta "Le Temps", powołując się na wyniki badań wirusologów z Uniwersytetu w Genewie. Niektóre odmiany grypy mogą przetrwać na pieniądzach nawet 17 dni.

Naukowcy badali żywotność wirusa na banknotach na zlecenie jednego ze szwajcarskich banków. Bankowcy dostarczyli do laboratorium używane banknoty 50-frankowe, na które naniesiono różne szczepy grypy.

Niektóre z nich zginęły w ciągu godziny. Inne przetrwały 1-3 doby. Najbardziej żywotne okazały się cząsteczki wirusa umieszczone w wydzielinie z nosa, którą naukowcy pobrudzili część banknotów - niektóre przetrwały nawet 17 dni.

Teoretycznie, wirus może przenosić się na ludzi, którzy mieli w ręku zarażony banknot, a potem dotykali dłonią ust i nosa. grypa zaraża

Yves Thomas, szef zespołu badawczego, przyznał, że duży wpływ na żywotność wirusa ma wilgotność i temperatura otoczenia. Idealne warunki dla przeżycia cząstek wirusa grypy na banknotach to średnia wilgotność powietrza i temperatura nie większa, niż 10 stopni Celsjusza na plusie.

Źródło: Le Temps

Pozostałe wiadomości