Świat

Picie na umór skutkuje demencją

Świat

Aktualizacja:
sxc.huNadmierne picie odpowiada aż za 25 proc. przypadków demencji

Angielscy lekarze ostrzegli, że powszechny na Wyspach Brytyjskich zwyczaj picia na umór może w przyszłości skutkować gwałtownym wzrostem przypadków starczej demencji.

"Osoby często upijające się w młodym i średnim wieku narażone są na rosnące ryzyko zachorowania na Alzheimera i inne choroby psychiczne w późniejszych latach życia, ponieważ alkohol szkodzi korze mózgowej" - napisali psychiatrzy Susham Gupta i James Warner w fachowym piśmie "The British Journal of Psychiatry".

Osoby często upijające się w młodym i średnim wieku narażone są na rosnące ryzyko zachorowania na Alzheimera i inne choroby psychiczne w późniejszych latach życia, ponieważ alkohol szkodzi korze mózgowej. "The British Journal of Psychiatry"

"Biorąc pod uwagę neurotoksyczne efekty alkoholu i rosnące spożycie na głowę mieszkańca, pokolenia ludzi w młodym i średnim wieku, mogą stanąć w obliczu nasilającego się zjawiska demencjistarczej wywołanej nadużywaniem alkoholu" - dodają w swoim artykule.

Co pokazują dane?

Naukowcy stwierdzili, że 10 proc. przypadków zachorowań na demencję wywołanych jest przez alkohol, upijanie się - za aż 1/4 przypadków.

Nie są to optymistyczne dane, zważywszy, że za kilka lat Brytyjczycy mogą być na pierwszym miejscu w Europie pod względem spożycia alkoholu. Konsumpcja alkoholu w Wielkiej Brytanii w latach 60. wynosiła mniej niż 6 litrów na głowę mieszkańca, w 2000 roku sięgnęła aż 11,5 litra na głowę.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu