Świat

"Pewne podobieństwa do tamtych wydarzeń obserwujemy dzisiaj"

Świat

Uczestnicy uroczystości zapalili znicze pod pomnikiem ofiar obozu
tvn24Obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz

Światowi przywódcy uczcili we wtorek 70. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, apelując o pamięć, obronę instytucji demokratycznych i praw człowieka. Prezydent Niemiec Joachim Gauck powiedział, że Auschwitz pozostanie elementem niemieckiej tożsamości.

Z okazji rocznicy Joachim Gauck wygłosił przemówienie na uroczystym posiedzeniu parlamentu Niemiec, z udziałem kanclerz Angeli Merkel.

Prezydent RFN wskazał, że Auschwitz stało się symbolem Holokaustu, a właśnie w Niemczech zagłada Żydów została zaplanowana i zorganizowana. Z tego powodu w Niemczech "odpowiedzialność za teraźniejszość i przyszłość jest większa niż gdzie indziej" - ocenił. - Obowiązkiem Niemców, wynikającym z historii, jest zapobieganie zbrodniom oraz obrona humanizmu i praw człowieka - zaznaczył.

W przemówieniu Gauck złożył hołd żołnierzom Armii Czerwonej, którzy wyzwolili obóz, tracąc w walkach ponad 200 zabitych.

"Symbol zła i niezmywalnej hańby"

W Austrii oświadczenie wydał prezydent Heinz Fischer, który nazwał Auschwitz "symbolem zła" i "niezmywalnej hańby". Według niego należy umacniać instytucje, które angażują się w poszanowanie praw i godności człowieka. Również kanclerz Werner Faymann podkreślił, że trzeba "przeciwstawiać się tendencjom autorytarnym". Papież Franciszek uczcił 70. rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz krótkim przesłaniem zamieszczonym na swoim profilu na Twitterze. Napisał: "Auschwitz jest krzykiem straszliwego bólu i cierpienia, który przyzywa przyszłość budowaną na szacunku, pokoju i spotkaniu między narodami". Prezydent Francji Francois Hollande wygłosił przemówienie w Muzeum Pamięci Shoah w Paryżu. Zwrócił się do mieszkających we Francji Żydów zapewniając ich, że Francja jest ich ojczyzną. Ogłosił też zaostrzenie kar za rasizm i antysemityzm. Społeczność żydowska we Francji jest najliczniejsza na świecie po Izraelu i USA. Reprezentanci tej społeczności poinformowali we wtorek, że liczba aktów antysemickich we Francji wzrosła w zeszłym roku dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2013. Hollande oddał także hołd pamięci 76 tys. Żydów wywiezionych do obozów z Francji pod rządami kolaborującego z hitlerowskimi Niemcami reżimu Vichy.

"Każda osoba ma przyrodzoną wartość i godność"

- Nigdy nie zapomnimy o ofiarach Holokaustu i obiecujemy, że nigdy więcej nic podobnego się nie powtórzy - zapewnił z kolei prezydent USA Barack Obama w oświadczeniu wydanym we wtorek.

- Naród amerykański pragnie oddać hołd sześciu milionom Żydów oraz milionom innych ofiar zamordowanych przez nazistów - głosi oświadczenie Obamy.

- Oddając cześć ofiarom oraz ocalałym z Holokaustu, należy przypomnieć, że "każda osoba ma przyrodzoną wartość i godność" - podkreślił Obama. - Nakłada to na nas potrzebę odważnego występowania w obronie prześladowanych oraz przeciwko nietolerancji i nienawiści - wskazał. Jak dodał, niedawne zamachy terrorystyczne w Paryżu "przypominają o obowiązku potępienia i zwalczania rosnącego antysemityzmu we wszystkich jego przejawach, w tym wszelkich prób negowania Holokaustu i jego banalizacji".

"Pewne podobieństwa do tamtych wydarzeń obserwujemy dzisiaj"

Do bieżących wydarzeń politycznych nawiązała, mówiąc o rocznicy w wywiadzie radiowym, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Według niej Auschwitz to okrutna lekcja "tego, jak obojętność i ciche przyzwolenie prowadzą do agresji, przemocy, wojny". - Pewne podobieństwa do tamtych wydarzeń z historii obserwujemy dzisiaj w Europie - oceniła prezydent. Wskazała na międzynarodowy terroryzm i wydarzenia na Ukrainie, gdzie "sąsiad prowadzi otwartą agresję przeciwko sąsiadowi".

Grybauskaite zaznaczyła także, że należy pamiętać o "ciemnych kartach naszej historii", by tragedia Holokaustu się nie powtórzyła. Z apelem o upamiętnienie ofiar obozów zagłady zwrócił się do mieszkańców Litwy premier Algirdas Butkeviczius.

[object Object]
Obóz koncentracyjny Auschwitz. Archiwalne zdjęciaArchiwum Reuters
wideo 2/20

Autor: eos/kka/kwoj / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości