Sytuacja w Awdijiwce się zaostrza. Poroszenko zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Świat

Zniszczenia w strefie przemysłowej w Awdijiwce (nagranie z 2016 roku)Sztab ATO
wideo 2/35

Z powodu zaostrzenia sytuacji w Awdijiwce (obwód doniecki) Petro Poroszenko zwołał nadzwyczajne posiedzenie trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie. Władze w Kijowie przygotowują się do ewakuacji mieszkańców 25-tysięcznego miasta, które - z powodu intensywnych ostrzałów ze strony prorosyjskich separatystów - pozostało bez prądu, ogrzewania i wody.

O zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie (z udziałem przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE) poinformował wiceszef administracji prezydenckiej Kostiantyn Jelisiejew.

- Prezydent zlecił zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia w trybie dowolnym, choćby w formie wideokonferencji. Celem jest omówienie krytycznej sytuacji w Awdijiwce – powiedział Jelisiejew ukraińskiej telewizji Kanał 5.

Ewakuacja mieszkańców

Władze w Kijowie przygotowują się do ewakuacji mieszkańców 25-tysięcznego miasta, które z powodu intensywnych ataków ze strony prorosyjskich rebeliantów pozostało bez prądu, ogrzewania i wody.

Przewodniczący Państwowej Służby do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych Nikołaj Czeczotkin mówił, że w najbliższym czasie z Awdijiwki zostanie ewakuowanych 12 tysięcy osób.

- Przygotowaliśmy 80 autobusów. Ludzie będą wywożeni także pociągami podmiejskimi - mówił Czeczotkin.

"W ciągu dnia możemy ewakuować z miasta do ośmiu tysięcy ludzi. Inne miasta w obwodzie gotowe są do przyjęcia do dziewięciu tysięcy osób. Placówki dziecięce mogą przyjąć w każdej chwili ponad tysiąc dzieci" - poinformował z kolei na Facebooku gubernator obwodu donieckiego Pawło Żebriwski.

Ataki z wyrzutni

W poniedziałek rzecznik Petra Poroszenki, Swiatosław Cehołko, powiedział, że z powodu zaostrzenia sytuacji w Awdijiwce prezydent skrócił wizytę w Berlinie i wrócił do Kijowa.

Poroszenko przebywał z wizytą w Niemczech 30 stycznia. Jego rozmowy z kanclerz Angelą Merkel dotyczyły m.in. sytuacji w strefie walk w Donbasie.

We wtorek rano przedstawiciele armii ukraińskiej poinformowali, że rebelianci nadal ostrzeliwują Awdijiwkę. Separatyści do ataków użyli m.in. wyrzutni rakietowych grad.

Działająca na wschodzie Ukrainy Specjalna Misja Monitoringowa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (SMM OBWE) poinformowała, że w okolicach miasta używane są czołgi, artyleria i kompleksy rakietowe. SMM OBWE przekazała, że jej obserwatorzy, którzy spędzili w niedzielę w mieście ponad cztery godziny, słyszeli 416 eksplozji i wiele serii strzałów, oddanych z ciężkich karabinów maszynowych i innej broni strzeleckiej.

Walki o Awdijiwkę trwają od niedzieli. Zginęło w nich siedmiu żołnierzy ukraińskich, a kilkudziesięciu zostało rannych. Separatyści atakują pozycje wojsk ukraińskich w strefie przemysłowej miasta, próbując m.in. odzyskać kontrolę nad odcinkami strategicznych tras, przebiegających w pobliżu.

Autor: tas/kib / Źródło: 5.ua, 112.ua, Ukraińska Prawda, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Raporty: