Prezydent Ukrainy: tym, którzy będą kradli w armii, odrąbię ręce

[object Object]
Wojsko ukraińskie od kwietnia 2014 roku walczy z prorosyjskimi rebeliantami na wschodzie Ukrainypresident.gov.ua
wideo 2/4

- Nikomu nie pozwolę kraść w armii - oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Wyraził przy tym nadzieję, że sprawa dotycząca korupcji w ministerstwie obrony zostanie szybko wyjaśniona. Niedawno Narodowe Biuro Antykorupcyjne zatrzymało wiceministra obrony i dyrektora do spraw zakupów w związku z udziałem w układzie korupcyjnym.

W czwartek prezydent Petro Poroszenko odwiedził ośrodek sportowy dla ukraińskich żołnierzy.

- Nikomu nie pozwolę kraść w armii. Tym, którzy będą kradli, odrąbię ręce. To stanowisko prezydenta – podkreślił.

Troska o armię

Prezydent powiedział, że "armia jest przedmiotem jego osobistej troski".

- Jest ona jednym z naszych osiągnięć w ciągu ostatnich trzech lat. Zostało to dokonane dzięki moim wysiłkom, wysiłkom ministra obrony, resortu obrony, szefa sztabu generalnego i wolontariuszy - podkreślił Poroszenko.

Zaapelował jednocześnie o szybkie dochodzenie w sprawie korupcji w resorcie obrony.

- Mam nadzieję, że w jak najkrótszym czasie społeczeństwo otrzyma pełne informacje na temat tego, co się stało i jak do tego doszło – mówił Poroszenko.

Zatrzymania w resorcie obrony

W środę Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) zatrzymało wiceministra obrony i dyrektora do spraw zakupów tego resortu za udział w układzie korupcyjnym, wskutek czego skarb państwa stracił 149 mln hrywien (równowartość ponad 20 mln złotych).

Zatrzymani to generał Ihor Pawłowski i dyrektor Wołodymyr Hułewycz. Ukraińskie media donoszą, że ich partnerzy z prywatnej firmy, która uczestniczyła w procederze, zbiegli z kraju.

NABU poinformowało, że do korupcji doszło przy zakupach paliwa dla armii. Zatrzymani współpracowali z firmą, która zwyciężyła w przetargu na jego dostawy, proponując ministerstwu obrony najniższą cenę. Po wygraniu przetargu pracownicy resortu zawarli z tą firmą szereg dodatkowych umów, w wyniku czego cena paliwa zwiększyła się o 16 procent.

Wojsko ukraińskie od kwietnia 2014 roku walczy z prorosyjskimi rebeliantami na wschodzie Ukrainy.

Autor: tas//kg / Źródło: Ukraińska Prawda, president.gov.ua, PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości