Świat

Poroszenko odwiedza USA. Nie wiadomo, czy spotka się z Trumpem

Świat

Poroszenko wizytował w maju granicę z Polską (materiał z 24.05
Poroszenko wizytował w maju granicę z Polską (materiał z 24.05president.gov.ua
wideo 2/25

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko udał się z roboczą wizytą do Stanów Zjednoczonych – oświadczył jego rzecznik Swiatosław Cehołko. W Kijowie oczekuje się, że we wtorek dojdzie do spotkania Poroszenki z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem.

Oficjalnego potwierdzenia informacji o rozmowach z Trumpem nie ma, jednak w ubiegłym tygodniu źródła dyplomatyczne mówiły dziennikarzom, że Poroszenko zostanie przez niego przyjęty, a jego wizytę w Waszyngtonie zaplanowano w terminie 19-20 czerwca.

"Do spotkania dojdzie"

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin oświadczył 14 czerwca, że wizyta prezydenta w USA i jego spotkanie z Trumpem jest przygotowywane, jednak on także nie ujawnił wielu szczegółów. - Do spotkania, oczywiście, dojdzie, jest ono przygotowywane - mówił. Klimkin wyjaśnił jednocześnie, że wśród tematów rozmów Poroszenki z Trumpem będzie realizacja przez Kreml zobowiązań w ramach mińskiego procesu na rzecz uregulowania konfliktu w Donbasie, kwestia zaanektowanego przez Rosję Krymu, współpraca Ukrainy z USA i wsparcie dla ukraińskich reform. Szef MSZ Ukrainy zapowiedział także "ważne decyzje polityczne" w sprawie współpracy Kijowa i Waszyngtonu w kwestiach bezpieczeństwa. Ukraińskie media, pisząc o wizycie Poroszenki w USA, zwracają uwagę, że do spotkania z Trumpem dojdzie przed spotkaniem amerykańskiego prezydenta z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zapowiedziano je na początek lipca podczas szczytu G20 w Niemczech.

Autor: mart\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua