Kijów chce "osiągnąć standardy NATO do 2020 roku"

[object Object]
Ćwiczenia na ukraińskim poligonie Szeroki Łan. Nagranie archiwalne Ministerstwo Obrony Ukrainy
wideo 2/24

Ukraina nie zamierza obecnie ubiegać się o członkostwo w NATO, do 2020 roku chce jednak osiągnąć standardy, które obowiązują w Sojuszu Północnoatlantyckim – oświadczył prezydent Petro Poroszenko po posiedzeniu Komisji Ukraina-NATO w Kijowie. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Rosja powinna wycofać tysiące swoich żołnierzy z Ukrainy.

- Uważamy, że należy zacząć dyskusję o nadaniu Ukrainie planu działań na rzecz członkostwa (w NATO, tak zwany Membership Action Plan - red.). Nasze propozycje dotyczące tej dyskusji zostały z zadowoleniem przyjęte – powiedział w poniedziałek Petro Poroszenko na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem.

Mapa drogowa

- Mamy plan do 2020 roku. Bardzo dobrze wiemy, co mamy robić. Po raz pierwszy mamy na Ukrainie szczegółowo opracowaną mapę drogową, byśmy mogli osiągnąć kryteria (NATO) i wdrożyć konieczne reformy – zaznaczył ukraiński prezydent.

Stoltenberg zwrócił uwagę, że decyzję o przyjęciu do NATO nowych członków podejmują państwa, które należą do Sojuszu.

- Każde państwo ma prawo wybierać swoją drogę, czy chce być członkiem takiego sojuszu jak NATO. Decyzja o przyjęciu zależy od 29 członków NATO i państwa zainteresowanego. Żaden inny kraj nie ma na to wpływu – oświadczył sekretarz generalny NATO.

Stoltenberg mówił, że w Kijowie została omówiona sytuacja na wschodzie Ukrainy, gdzie w czasie działań bojowych zabitych zostało ponad 10 tysięcy osób, w tym prawie trzy tysiące cywilów.

- Oczywiste jest, że ustalenia o zawieszeniu broni nie są realizowane i jesteśmy zaniepokojeni wzrostem zagrożenia bezpieczeństwa obserwatorów OBWE – podkreślił. - Rosja powinna wycofać tysiące swoich żołnierzy z Ukrainy, wstrzymać pomoc udzielaną przez swoich dowódców wojskowych oraz dostawy broni dla bojowników (w Donbasie - red.) – oznajmił Stoltenberg. - Nie uznajemy także dokonanej przez Rosję bezprawnej aneksji Krymu. NATO nadal będzie udzielać Ukrainie pomocy praktycznej – dodał.

Sea Breeze 2017

W czasie posiedzenia komisji Ukraina-NATO w Kijowie, w Odessie nad Morzem Czarnym w poniedziałek rozpoczęły się tymczasem wielonarodowe ćwiczenia wojskowe Sea Breeze 2017, których organizatorami są Ukraina i USA. Manewry odbywają się już po raz 15.

W ćwiczeniach bierze udział ponad trzy tysiące żołnierzy z 16 państw, w tym wojskowi z Polski. Zaangażowanych w nie będzie 30 okrętów, kutrów i jednostek wsparcia oraz 25 samolotów i śmigłowców – podała agencja Interfax-Ukraina.

Ze strony ukraińskiej, oprócz marynarki wojennej i wojsk lądowych, w manewrach biorą udział oddziały Gwardii Narodowej MSW i Państwowej Służby Granicznej.

Wojskowi zamierzają przećwiczyć planowanie i prowadzenie operacji morskich według standardów NATO, skupiając się na działaniach, mających zapewnić bezpieczeństwo w regionie Morza Czarnego. Będą także doskonalili techniki walki na linii brzegowej, działania desantowe z morza i powietrza oraz prace inżynieryjne.

Ćwiczenia, które obejmą północno-zachodnią część Morza Czarnego, odbywają się w obwodach odeskim i mikołajowskim. Zakończą się 23 lipca.

Autor: tas/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: