Policja z armatkami wodnymi, starcia z funkcjonariuszami. Protesty pracowników ochrony zdrowia

Autor:
mart
Źródło:
Reuters

W Peru i Ekwadorze trwają protesty pracowników ochrony zdrowia. Funkcjonariusze użyli armatek wodnych, doszło również do starć między demonstrantami a policją.

W Peru pracownicy ochrony zdrowia zebrali się w środę przed Trybunałem Konstytucyjnym w Limie, aby domagać się lepszych warunków pracy i zażądać od rządu zaprzestania kwestionowania ustawy regulującej zawód pracownika ochrony zdrowia. Prezydent Peru Martin Vizcarra pochwalił pracowników ochrony zdrowia za ich "heroiczną" i "wyczerpującą" pracę.

Protesty ochrony zdrowia w czasie pandemii

Protesty pracowników służby zdrowia były powszechne w Peru podczas pandemii. Żądali lepszych warunków pracy i większego dostępu do środków ochrony osobistej. W czasie czwartkowych protestów doszło do starć z policją, a funkcjonariusze użyli armatek wodnych.

W Peru odnotowano do wtorku prawie 740 tysięcy przypadków koronawirusa, co jest piątym wynikiem pod względem liczby zachorowań na świecie, i 30 927 zgonów. Śmiertelność na mieszkańca z powodu pandemii w Peru jest również jedną z najwyższych na świecie - wynosi 94 zgony na 100 tysięcy mieszkańców.

Jednak władze twierdzą, że pozytywne wyniki lockdownu zaczynają przynosić efekty. W skali kraju nastąpił 29-procentowy spadek liczby nowych przypadków koronawirusa w porównaniu do zeszłego tygodnia - poinformowali urzędnicy w tym tygodniu.

Starcia z policją w Ekwadorze

Do starć między demonstrującymi a policją doszło również w Quito w Ekwadorze. W ekwadorskiej stolicy protestowali pracownicy ochrony zdrowia oraz studenci, którzy wyszli na ulice żądając między innymi niezapłaconych wynagrodzeń dla pracowników służby zdrowia.

Gdy protesty zaczęły się nasilać, policja w strojach bojowych użyła armatek wodnych.

Protest w środę była następstwem decyzji setek podyplomowych studentów medycyny pracujących w szpitalach publicznych, którzy dzień wcześniej odstąpili od pracy na znak sprzeciwu wobec opóźnienia wypłaty wynagrodzenia.

Studenci medycyny pracowali w szpitalach publicznych, aby wspierać instytucje, które podupadły podczas pandemii koronawirusa.

Ekwador boryka się z problemami z płynnością w związku z niską ceną ropy naftowej i skutkami pandemii, ale rząd zapowiedział, że ma nadzieję wrócić na właściwe tory z płatnościami po wypłacie kredytu Międzynarodowego Funduszu Walutowego w nadchodzących tygodniach.

W poniedziałek rząd zniósł ogólnokrajowe zasady kwarantanny i pozostawił władzom lokalnym decyzję o wdrożeniu środków powstrzymujących rozprzestrzenianie się koronawirusa. Według ministerstwa zdrowia Ekwador zarejestrował ponad 121 000 przypadków koronawirusa i ponad 10 000 zgonów z powodu COVID-19.

Autor:mart

Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości